“Zorba” İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde

İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), geçen hafta prömiyerini yaptığı ve büyük alkış aldığı ”Zorba” balesini yeniden izleyicileriyle buluşturuyor. Elhamra Sahnesi’nde 26 Mayıs Cumartesi akşamı perdelerini açacak, Mikis Theodorakis’in müziği, Lorca Massine’in koreografisiyle sunulacak iki perdelik baleyi İzmir’de Polonyalı koreograf Anna Krzyskow sahneye koyuyor.

Dekor tasarımcılığını Gülden Sayıl, kostüm tasarımcılığını Sevtaç Demirer, koro şefliğini Ali Hoca, ışık tasarımcılığını Oktay Kanca’nın üstlendiği balede orkestrayı şef İbrahim Yazıcı yönetecek. ”Zorba” balesinde başlıca rolleri Kıvanç Ekin, Emre Kaynarsu, Dolun Doyran, Çağın Hazar Özideş, Aslı Kaynarsu, Burcu Olguner, Özgür Tuncay, Olcay Tunceli, Yağızhan Danış, Banu Dağcıoğlu, Yarın Mançe üstleniyor. Eserde mezzosoprano soloyu Evrim Keskin ve Zafer Rengin Baykal dönüşümlü seslendiriyor. Yunan yazar, şair ve düşünürlerinden Nikos Kazancakis’in aynı adlı romanından uyarlanan bale, Mikis Theodorakis’in Ege ezgileriyle süslü müziği ve hüzünlü öyküsüyle biliniyor.

”Zorba” balesinin konusu şöyle: ”John adında bir Amerikalı, Yunan geleneklerinin cazibesine kapılarak küçük bir Yunan kasabasına yerleşir, kasabanın güzel dulu Marina’ya aşık olur. Marina’nın köyün yakışıklı delikanlısının aşkını reddederek John’un aşkına karşılık vermesi kasabalılarca kabul görmez. Bu aşkı kabul eden tek kişi kimsesiz ancak güçlü ve özgür bir adam olan Zorba’dır. Zorba, John’u kızgın köylülerin elinden kurtarmayı başarsa da Marina, intikam almak isteyen kalabalığın kurbanı olacaktır.” ”Zorba”, 10. Uluslararası Bodrum Bale Festivali kapsamında 14 ve 15Ağustos 2012’de de Bodrum’da da sanatseverlerle buluşacak.

KENT HABERLERİ