Yunanistan’dan edebiyat gezisi

Yunan öğrenciler edebiyat dersi için Türkiye’ye geldi.

YUNANİSTAN’ın Evros kentine bağlı Ferez İlçesi’ndeki lise öğrencileri, dünyaca ünlü çağdaş Yunan edebiyatının kurucuları arasında gösterilen Georgios Viziinos’un doğduğu yer olan Kırklareli’nin Vize İlçesi’ni gezdi.

Ferez Lisesi Okul Müdür Yardımcısı Tanasis Kungulos ve Ferez Lisesi öğretmenleri ve öğrencilerinden oluşan 53 kişilik grup, dün Vize’ye geldi. Grup, burada dünyaca ünlü çağdaş Yunan edebiyatının kurucuları arasında gösterilen Georgios Viziinos’un doğduğu yer olan Kale Mahallesi’ni ve ilçedeki önemli tarihi yerleri gezdi.

Ardından grup, Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz’ı ziyaret etti. Burada konuşan Ferez Lisesi Müdür yardımcısı Tanasis Kungulos, “Biz Ferez Lisesi’nde edebiyat dersimizde dünyaca ünlü, çağdaş Yunan edebiyatının kurucuları arasında yer alan Georgios Viziinos’un hayatı ve eserlerini işliyoruz. Viziinos eserlerinde doğduğu yer olan Vize’den sıkça bahsettiğimiz için merak ettik ve bizde öğretmen ve öğrencilerimiz ile birlikte Vize’ye gelerek burayı ziyaret ettik” dedi.

Bir gece ilçede kalan öğrenciler, ardından ülkelerine geri döndü.

DHA