Yunanistan’da Niyazi-i Mısri Paneli Düzenlenecek

26 Mayıs tarihinde Yunanistan’ın Limni Adası’nda düzenlenecek olan “Limni’de bir Malatyalı Bilge; Niyazi-i Mısri” konulu Panel’de, Mısri-i’nin tasavvuf anlayışı, şiirsel ilahiyatı, gönül yolculuğu gibi özellikleri anlatılacak.

17. yüzyılın büyük tasavvuf edebiyat ustası ve şairlerinden Malatyalı Niyazi-i Mısri adına, Mısri’nin kabrinin bulunduğu Yunanistan’ın Limni adasında bir panel düzenlenecek.

Malatya Belediyesi’nin, Malatya Valiliği ile birlikte Limni Belediyesi’nin katkılarıyla düzenleyeceği programa, Vali Doç. Dr. M. Ulvi Saran, Canakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Belediye Başkan Yardımcısı Ertan Mumcu, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Gökçeada ve Eceabat Belediye Başkanları ile Türkiye’den ve Avrupa’dan çok sayıda iş adamı ve akademisyen katılacak.

26 Mayıs 2012 Cumartesi günü Limni Varos Village Traditional Hotel‘de saat 14:00’de düzenlenecek “Limni’de bir Malatyalı Bilge; Niyazi-i Mısri” konulu panelin ardından sanatçı Ahmet Özhan, Niyazi-i Mısri’nin eserlerinden oluşan bir tasavvuf musikisi konseri verecek.

Panelistler:

– Cemalnur Sargut-Araştırmacı/Yazar-Niyazi Mısri’de Tasavvuf Anlayışı

– Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç-Poetik Teologia (N. Mısri’nin Şiirsel İlahiyatı)

– Prof. Dr. Mustafa Kara-Malatya-Bursa-Limni Güzergahında Gönül Yolculuğu

– Prof. Dr. Paul Ballanfat-Niyazi Mısri’nin çift dönüşü ve siyasette bulaşıcılık-Niyazi (Misri’s double turn and contamination in politics)

– Psk. Dr. M. Reşat Önal-Mısri’nin psikobiyografisi üzerine skeçler

Ayrıca programda Prof. Dr. Hasan Kavruk tarafından hazırlanarak Malatya Belediyesi tarafından yayımlanan Mısri’nin Divan-ı İlahiyat adlı eseri ile yine Malatya Belediyesi tarafından sanatçı Ahmet Özhan ve ekibine hazırlatılan Niyazi-i Mısri tasavvuf müziği CD’si ile kayısı dağıtılacak.

Malatyalı Niyazi-i Mısri adına 2010 yılında, 1. Bölümü İstanbul’da, 2. Bölümü Malatya’da olmak üzere, ‘Kulun Niyazı, Mısri Niyazi’ isimli uluslar arası sempozyum düzenlenmişti.

kaynak: malatyaguncel.com