Yunanistan “Alternatif Tiyatrolar Buluşması”nda

İstanbul Alternatif Tiyatrolar Platformu’nun bileşenleri tarafından düzenlenen ‘Alternatif Tiyatrolar Buluşması 29 Nisan-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Program kapsamında çok sayıda tiyatro topluluğu, seyirciyle buluşacak. Zengin bir programı içeren, duayen tiyatrocuların da katılım göstereceği etkinlik, 29 Nisan Pazar günü ‘Türkiye ve Yunanistan’da Gölge Oyununa Kültürel Çoğulcu Bir Bakış’ konulu panel ile başlayacak.

Maya Sahnesi’nde 13:00’da başlayacak ve moderatörlüğünü Fırat Güllü’nün yapacağı panelde, Ahmet Akşit, Peri Efe, Sertan Batur ve Çetin Sarıkartal konuşmacı olarak yer alacak. Paneli Tiyatro TEM’in Alfred Jarry’nin Ubu Roi adlı oyunundan hareketle sahneledikleri ‘Alem Buysa Kral Übü’ isimli oyunu ile Ioannis Chatzis ve Anastasia Gkenidou’nun ‘Karagiozis Gösterisi’ izleyecek.

6 Mayıs Cumartesi günü, Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde Yeditepe Üniversitesi tarafından Anton Çehov’un ‘Vişne Bahçesi’, Ege Üniversitesi Tiyatro Topluluğu tarafından ise bir Nazım Hikmet uyarlaması olan ‘Bir Çeşit Masal’ oyunları sahnelenecek.

Etkinlik, 8 Mayıs Salı günü Taşkışla Mimarlık Fakültesi 127 nolu salonda ‘Mimesis Dramaturji Toplantıları: PinaBausch- ‘CafeMüller’ gösterim ve söyleşisiyle devam edecek.

11 Mayıs Cuma İTÜ Maslak Kampüsü Kültür Sanat Birliği Oditoryumu’nda İstanbul Tıp Fakültesi Tiyatro Topluluğu’nun ‘Güneş Oyunları’, 12 Mayıs Cumartesi Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs ÖFB Demir Demirgil Salonu’nda ODTÜ Oyuncuları’nın ‘Özgürlüğün Bedeli’, Timis Oyuncuları tarafından ise ‘Mülksüzler’ oyunları sergilenecek.

Etkinliğin son günü olan 13 Mayıs Pazar günü ise Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde ‘Kültürel Çoğulcu Tiyatro Günleri’ başlığı altında Kolektif / Masrah El 3asi tarafından ‘Akhed Kadek’ (Gadanı Alayım), Kolektif / Mesreh el Emel tarafından da ‘Fıkıristan’ (Fakiristan) isimli Arapça oyunlar sahnelenecek.

Alternatif Tiyatrolar Buluşması 2012, aynı gün gerçekleştirilecek ‘Türkiye’de Arapça Tiyatro’ konulu söyleşi ile son bulacak.