Yunan ve Türk Takımları Korfbol’da Karşı Karşıya Geldi

Didim Belediyesi ve Gelişmekte olan Spor Federasyonu iş birliğiyle düzenlenen 1. Uluslararası Beach Korfbol Turnuvası Altınkum sahilinde başladı.

4-5 Ağustos 2012 tarihlerinde Altınkum sahilinde plaj üzerinde düzenlenecek olan ilk ve tek turnuvaya Türkiye’den 6 takım, Yunanistan’da 2 takım katıldı. Turnuvaya ülkemizden Marmaraspor, Sakaryaspor, Ankara Üniversitesi, Başkentspor, Nazilli Belediyespor ve Didim Belediyespor katılırken Yunanistan’da ise Anthens ve Galaxia takımları yer aldı.

Bugün saat 10: 00’da başlayan turnuvanın açılışına Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı, Gelişmekte olan Spor Federasyonu Başkanı Enver Oral, sporcular, hakemler ve tatilciler yer aldı.

Turnuvanın açılışında konuşan Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı Plaj Korfbol’u anlamında Didim’de bir ilkin yapıldığını dile getirirken “Didim bugün ilkleri yaşıyor. Ben de bu sporun adını kısa süre önce duydum. Bu Türkiye’de ilk yapılıyor; Didim’de de birincisi… Bundan sonra Uluslararası boyutlarda yapacağımız bu spor dalının bugün ilkini yapacağız. Bu turnuvanın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”dedi.

Konuşmanın ardından Başkan Kamacı ve Federasyon Başkanı Oral sembolik olarak turnuvanın açılışını yaptı.

“TÜRKİYE’DE BİR İLK”

Turnuvayla ilgili gazetecilere bilgiler veren Gelişmekte olan Spor Federasyonu Başkanı Enver Oral, Turnuvanın Didim’de olması anlamında duyduğu memnuniyeti dile getirirken “Korfbol salon sporu; Dünyadaki en önemli özelliği ise Bayanların ve Erkeklerin bir arada oynadığı bir spor dalı. Bu bizim açımızdan çok önemli. Bayan ve Erkek eşitliği açısından çok önemli; Biz bu salon sporunu Türkiye’de daha yeni… Dünyada bu spor bilinmesine rağmen bizim ülkemizde daha yeni; biz bunu da tanıtmak istiyoruz.

Didim Belediye başkanımızla görüşmemiz neticesinde bir anlaşma yaptık. İlkinin bu yıl yapıyoruz. Yunanistan’dan ve Türkiye’nin birçok yerinden takımlarımız var. Biz de burada bu sporu turizmle birleştirmeye ve bunları bir arada tutup Didim toplumuna kazanç sağlamayı ve ileri ki yıllarda büyüyerek gelişmesini hedefliyoruz. Amaçlarımızdan biri de Turizmi Korfbol’un katkısıyla çoğaltmak. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda bu turnuva büyüyerek devam edecek” dedi.

“İLK MAÇ YUNANLILARIN”

Turnuvanın ilk maçında Yunan Ekibi Anthens ile Sakaryaspor karşı karşıya geldi. Maçın ilk yarısı 2-2 berabere sona ererken ikinci yarıda 2 sayı bulan Yunan ekibi maçı 4-2 kazanarak ilk maçından galip ayrıldı. Maçlar sabah saat 10: 00 ila 12: 00 öğleden sonra’da 17: 00 19: 00 saatleri arasında oynanacak. Final Maçı ise 5 Ağustos Pazar günü saat 19: 00’da oynanacak. –

İhlas Haber Ajansı