Yunan konsolos vize kolaylığı için çalışacak

Yunanistan’ın Edirne Konsolosu Katerina Varvarigu, ”Benim ülkemin Türk iş adamlarınaihtiyacı var” dedi.

Keşan Sanayi ve Ticaret Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, Yunanistan’ın Edirne Konsolosu Katerina Varvarigu, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

Konsolos Varvarigu, ziyarette yaptığı konuşmada, Türkiye ve Yunanistan arasındaki işbirliğini artırmak için çalışmalar yapacağını söyledi.

Öncelikle ikili ilişkilerde sorunlar veya gecikmeler varsa bunları çözmek için uğraş vereceğini ifade eden Varvarigu, şunları kaydetti:

”İki ülke arasında yapılabilecek işbirliği konularını inceleyerek her iki bölge için sınır ötesi işbirliğini geliştirmek için çalışacağız. Halklar arasındaki güven ilişkisi çok önemli. Bu bölgedeticari ve kültürel işbirliğini olabildiğince geliştirmek için çalışacağım. Türk vatandaşlarının Yunanistan’a gidebilmesi için her türlü kolaylığı sağlayacağım. Her türlü katkıyı yapmaya hazırız. Benim ülkemin Türk iş adamlarına ihtiyacı var. Vize ve seyahatleri kolaylaştırmak öncelikli görevlerimiz arasında. İyi ilişkileri pekiştirmek istiyoruz. Her zaman sizlere kapımız açık olacak.”

Keşan TSO Meclis Başkanı Celil Tanyolaç da vize sorunlarına değindi.

Tanyolaç, dünyada yaşanan ekonomik bunalımın kendini daha da fazla hissettirdiği bu günlerde, iki ülke iş adamlarının birbirleriyle daha fazla bir araya gelmeleri gerektiğine inandığını ifade etti.

Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da vizelerin kaldırılmasını ya da sürelerinin uzatılmasını talep ettiklerini belirterek, ”Dostluklar arasında vize olmaz, vizelerin kalkmasını veya vize sürelerinin uzamasını istiyoruz. Konsolosluk olarak buna aracılık etmelisiniz. Bizim önceliğimiz vize konusundaki problemlerin acilen çözülmesi ve vize sürelerinin uzaması. Komşu iş adamlarının birbirleriyle daha fazla bir araya gelmeleri için, güvence ve referans olarak, odamız ve üyelerimiz adına imza atmaya hazırız” diye konuştu.

AA