Yunan İş Federasyonu’ndan Türkiye’ye Davet

Zor ekonomik koşullardan geçen Yunanistan, yaşadığı krizi aşmak için kamuya ait varlıkları Özelleştirme kararı alırken, ülkenin TÜSİAD’ı olarak bilinen Yunan İş Federasyonu (Helenic Federation Enterprises-SEV) 50 milyar avroluk Özelleştirmeiçin Türk iş adamlarına çağrıda bulundu.

Zor ekonomik koşullardan geçen Yunanistan, yaşadığı krizi aşmak için kamuya ait varlıklarıÖzelleştirme kararı alırken, ülkenin TÜSİAD’ı olarak bilinen Yunan İş Federasyonu (Helenic Federation Enterprises-SEV) 50 milyar avroluk Özelleştirme için Türk iş adamlarına çağrıda bulundu.

Genç Yönetici ve İşadamları Derneği’nden (GYİAD) yapılan açıklamaya göre, Dernek Başkanı Burcu Akdarı ile Yönetim Kurulu Üyeleri, kriz ortamının sunduğu olası iş fırsatlarını yerinde görmek amacıyla gittikleri Atina ve Selanik’te Yunan ekonomisinin tepe yöneticileri ile bir araya geldi.

Akdarı ve GYİAD heyetinin Atina’da ziyaret ettiğiYunanistan’ın TÜSİAD’ı olarak nitelenen SEV’in Koordinatörü Ioannis Patsiavos, yaptığı açıklamada, hükümetin aldığı karar çerçevesinde kamuya ait pek çok varlığın kriz nedeniyle değerlerinin altında rakamlarla özelleştirileceğine dikkati çekerek, 2015 yılına kadar toplam 50 milyar avroluk Özelleştirmeyapılacağını, bunun, komşu Türk iş dünyası için de önemli fırsatlar sunduğunu vurguladı.

Almanya, İsveç, Danimarka ve Çin’de Özelleştirme süreciyle ilgili görüşmelerde bulunduklarını belirten Patsiavos, şunları kaydetti:

“Oysa en yakınımızda, bizim için çok önemli olan komşumuz Türkiye var. Atina Havaalanı başta olmak üzere 29 havaalanı, kamu bankaları, toplam 3 bin 500 adanın bir kısmı, limanlar, marinalar, otobanlar, demiryolları, enerji tesisleri, telekomünikasyon şirketleri, su arıtma tesisleri, doğal gaz, piyango ve posta idareleri, madenler, rafineriler, yenilenebilir enerji üretim merkezleri, golf alanları, oteller ile toplam 100 milyon metre kare gayrimenkul özelleştirilecek. Yunanistan-ın en büyük ekonomi örgütü olarak, A’dan Z’ye her şeyi kapsayan toplam 50 milyar avroluk bu Özelleştirme fırsatından komşumuz Türk iş dünyasının da yararlanmasını istiyoruz.” – İstanbul

(Anadolu Ajansı)