Vize Müjdesi Vali Yakalis’ten Geldi

Ege’de kalıcı barış için İzmir’in Seferihisar ilçesinde düzenlenen ’Yerel İnisiyatif Geliştirme Toplantısı’ sonrasında, ilk kez konuşan Yunanistan’ın Kuzey Ege Adaları Bölge Valisi Nasos Yakalis, Türklerin, Yunan Adaları’na turist olarak geçişinin önündeki en büyük engel olan vizenin kaldırıldığını müjdeledi.

Ayvalık Belediyesi tarafından hayata geçirilen Zeytin Müzesi açılışında konuşan Yunanistan’ın Kuzey Ege Adaları Bölge Valisi Nasos Yakalis, Ayvalık’ta düzenlenen 2. Yemek Şenliği organizasyonu kapsamında Midilli’den de çok sayıda gurmenin hazır bulunduğu belirterek, söz konusu program kapsamında Zeytin Müzesi’nin açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Ayvalık için tarihi bir önemi olan Zeytin Müzesi’nin açılış gününün sadece bir müze açılışı olmadığını Yunanlılar ile Türklerin bir bayramı olduğunu söyleyerek, önceki gün Türk ve Yunan belediye başkanları ile bürokratların katılımıyla, Ege’de kalıcı barış için İzmir’in Seferihisar ilçesinde düzenlenen ve Yunanistan’ın Güney Ege Bölge Adaları Valisi Giannis Macheridis’in de hazır bulunduğu ‘Yerel İnisiyatif Geliştirme Toplantısı’ sonrasında, imzalanan protokolün yakında açıklanacağını belirtti. İmzalanan protokol çerçevesinde, yıllarca Ege Denizi’nin iki yaka insanı arasında bir barış gölü haline gelmesi için büyük ve özverili çalışmaların meyvesini verdiğini kaydeden Yakalis, “İki dost ülke arasında dostluk, ticari ve kültürel köprünün kurulması sırasında en büyük engellerden biri olan vize sorununun ortadan kalkmıştır. İlk etapta Yunanistan’a ait Midilli, Sakız, Sisam, Rodos ve Kos olmak üzere 5 adayı kapsayarak, önümüzdeki yıllarda tüm Yunan adalarına yayılmasını hedeflediğimiz proje dahilinde Yunan adalarını 15 günü geçmemek koşuluyla ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları artık sadece pasaportlarıyla Yunan adalarına geçebilecek ve adalara ulaştıklarında giriş vizesini alabileceklerdir” dedi.

Yeni vize uygulamasının, Yunan adalarını ziyareteden Türk vatandaşlarının sayısını önemli ölçüde artıracağına inandığını kaydeden Nasos Yakalis, “Bundan böyle barış denizi haline dönecek Ege’de iki ülke halkının arasına hiçbir şey giremeyecektir” ifadelerini kullanarak, Türk halkını Yunan adalarında bundan böyle daha sık görmek istediklerinin altını çizdi. Konuşmaların ardından Yunanistan’ın Kuzey Ege Adaları Bölge Valisi Nasos Yakalis, Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, CHP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Bihlun Tamaylıgil, CHP Balıkesir Milletvekilleri; Nedret Akova, Haluk Ahmet Gümüş, Namık Havutça ile birlikte Ayvalık Zeytin Müzesi’nin açılış kurdelesini keserek, müzede çeşitli incelemelerde bulundu.

İhlas Haber Ajansı