Ünlü Yunanistanlı yönetmen Theodoros Angelopoulos İzmir’de anılacak

 

İZMİR – Kısa süre önce hayata veda eden dünyaca ünlü Yunanistanlı yönetmen Theodoros Angelopoulos İzmir’de filmleriyle anılacak.
 “Theodoros Angelopoulos Film Haftası” Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi(DESEM)’nde 19-23 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Program 19 Mart Pazartesi günü Saat 16:00’da  “İzmir’de Aykırı Bir Yönetmen Theodoros Angelopoulos” adlı fotoğraf sergisiyle açılacak. Onur Tatar’ın fotoğraf sergisinden sonra ünlü yönetmen hakkında bir söyleyişi düzenlenecek. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ragıp Taranç’ın konuk olacağı “Bir Yönetmenin Gizemli Dünyası” konulu söyleşide, ünlü yönetmenin dünya sinemasına katılımları, yeri ve önemi ile ilgili bilgi verilecek. Söyleşinin ardından yönetmenin “Ağlayan Çayır” filmi gösterilecek.
20 Mart 2012 Salı günü ise ünlü yönetmenin filmlerinin yanı sıra film müziklerinin de öne çıkarılacağı bir söyleşi düzenlenecek. Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berrak Taranç’ın konuşmacı olacağı söyleşide, “Angelopoulos Filmlerinde Müzikal Yolculuk” konusu işlenecek. Prof. Dr. Berrak Taranç “Ağlayan Çayır” filmiyle ilgili yorumlamalarda bulunacak ve geçmişten günümüze film müziklerini değerlendirecek. Söyleşinin ardından yönetmenin “Arıcı” filmi gösterilecek.

Organizasyon kapsamında 21 Mart Çarşamba günü Saat 18:00’de “Ulis’in Bakışı”, 23 Mart Cuma günü ise Saat 18:00’de “Zamanın Tozu” filmleri izleyiciyle buluşacak.

Ege Ajans