Tzeli Hadjidimitriou: “Midilli, Gizli Ahengin Adası” adlı fotoğraf sergisi

mytilini-hatzidimitriou

Hadjidimitriou, (…) adada mevcut olan sihri arıyor ve bunu Midilli’ye çok yakın durarak, ama saygılı bir çekingenlikle yapıyor. Böylece bu saf fotoğraflar adanın olduğu gibi görünmesine izin veriyor: bağımsız, ele geçirilemeyen, bilmece dolu bir kütle (Ulrike Weinhold).

Yunan fotoğrafçı ve seyahat yazarı Tzeli Hadjidimitriou, doğduğu ve yaşadığı Midilli’nin çok çeşitli anlarını, fotoğrafın yeni zaman imkânlarına kendini kaptırmadan paylaşıyor bizlerle. Suyun öte tarafından bir davet onunkisi. Ailesi Anadolu’dan gitmek zorunda bırakılmış bir sanatçının, iki toplumu Midilli’nin “gizli ahengi” üzerinden biraraya getirme çabası; kendi ifadesiyle: “kaybettiğimiz evlerimizin hatıralarını paylaşmak; bizi özgürleştiren, buluşturan, iyileştiren yeni bir yol aramak için”.

Yunanistan’ın en doğu noktasında bulunan Midilli, Hadjidimitriou’nun fotoğraflarında farklı “doğalarıyla” karşımıza çıkıyor. Bu doğalar, farklarını en çok da ışığa borçlu; illa güneş ışığına değil üstelik, ayın ve yıldızların ışığına da. Işığın ve rengin farklılaştırdığı, aslında adanın kendisinin sunduğu bu kompozisyonlara bakarak, onun güçlü kimliğini, tüketilmemiş güzelliklerini ve gizli yaşantısını keşfediyoruz yavaş yavaş. Çoğunlukla doğada, nadiren de gündelik hayatın akışı içinde insanlarda…

Beden, bedensel deneyim ve yaşamsallık Tzeli Hadjidimitriou’nun sanatında ön planda. Suyun tadını çıkaran kadın bedenlerinde veya insanların olmadığı fakat içeriği her zaman bakmanın ötesinde bedensel bir deneyimi çağrıştıran fotoğraflarında… Midilli fotoğrafları da sadece güzel imgeler sunmanın ötesinde, bazen durgun bazen dalgalı sularının sesini, üzerinde güneş veya ay parlayan toprağın ısısını, ormanın nemini deneyimlemeye davet ediyor bizi.

İçeriden bir bakış bu; “memleketi” Midilli olan Hadjidimitriou’nun “kendi Midillisi”ni bizlerle paylaşması.

Tzeli Hadjidimitriou, Yunanistan’ın Midilli [Lesvos] adasında doğdu. Güzel sanatlar fotoğrafçılığı, seyahat yazarlığı, fotoğrafçılık ve fotoğraf eğitmenliği yapıyor. Bugüne kadar altı adet fotoğraf albümü yayımlanmış, eserleri Yunanistan’da ve dünyada çeşitli müzelerde ve galerilerde sergilenmiştir. İki Yunan adası, Kythira ve Midilli hakkında iki adet gezi kitabı kaleme almış; Yunanca basında, Güney Kore, Hindistan, Kamboçya, Laos gibi dünyanın çeşitli noktalarına yaptığı yolculuklara dair yazılar yazmıştır. Hadjidimitriou, Yunanistan’da düzenlediği Odoiporikon [Seyahatname] adlı fotoğrafçılık atölyelerinde, çeşitli seviyelerdeki öğrencilerini ışıkla dolu bir dünyanın keşfi için ‘sürekli bir yolculuk’a davet etmektedir.

Bu sergi, Kuzey Ege Eyaleti, Setur Midilli Marinası-FF Group, Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Molivos ve Eresos Turizm kurumları, ‟Non stop printing” matbaası, Midilli Belediyesi ve adanın çeşitli dernekleri tarafından desteklenmiştir.

Sergi Süresi: 22 Mayıs – 7 Haziran 2015
Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cuma: 15.00-20.00, Cumartesi ve Pazar: 12.00-19.00
Giriş Ücretsizdir.
Adres: Sismanoglio Megaro, Istiklal Caddesi No 60, 34433, Galatasaray-Beyoğlu, Istanbul
Telefon: +90 212 244 9335

Flickr
https://www.flickr.com/photos/sismanoglio/sets/72157651319101788/

Kaynak