Türk-Yunan dostluğunu pekiştiren festival

Geleneksel hale gelen Silivri Ortaköy Börek festivalinin 3’üncüsü 1350 tepsi böreğin yapılmasıyla muhteşem bir atmosferde gerçekleştirildi.

Yunanistan’ın Kavala ilçesinden gelen Türkiye sevdalısı Yunanlı dostların katılımıyla gerçekleşen festivalde 5 bin civarında ilçe halkı etkinliği pür dikkat takip etti… Börek festivalinde bu yıl üç kategoride yarışma düzenlendi… Bu arada festivale Yunanistan Kavala ilçesinden katılan gazeteci Stelyo’nun kına gecesi ve düğünü Türk adetlerine uygun bir şekilde gerçekleştirildi. Kınaların yakıldığı, halayların çekildiği düğünde Türk-Yunan dostluğu bir kez daha pekiştirildi. Birbirinden lezzetli böreklerin ve tatlıların katıldığı yarışmalar ise bir hayli çekişmeli geçti… Yunanistan ve Türkiye dostluğunun pekiştiği börek festivalinde her iki memleketten bayanlar beraber yufkalar açıp hünerlerini gösterdiler.

KÜLTÜR DAYANIŞMASI İLE DOSTLUKLAR PEKİŞTİ…

Festival kapsamında ise bir gün öncesinde iki kardeş ilçe halkı, kına gecesinde aynı şarkıları ve aynı halayları çekerek unutulmaz anlar yaşadı… Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ise 3. Börek festivalinde yaptığı konuşmada her iki ülkenin birbirleriyle kaynaşması için bu tür kültür etkinliklerin artarak yapılması gerektiğini belirterek, “Açılan böreklerle dostlukları pekiştirdik… Yunanlı kardeşlerimizi en iyi şekilde ağırlıyoruz… Tartışmalarla ve kavgalarla hiç bir problem çözülemez… Kültürlerin dayanışmasıyla her zorluğun üstesinden geleceğimize yürekten inanıyorum” diye konuştu.

KÜLTÜR ELÇİSİ FEDON BİRİNCİLERİ AÇIKLADI…

Gecenin ilerleyen saatlerinde ise jüri üyelerinin bir hayli ter döktüğü oylamalar sonucunda en iyi börek ve en iyi tatlı güçlükle seçildi… Birinci olan Böreğin sahibi Canan Ergun, tatlı dalında Enbiya Ergun, Silivri’nin yöresel tatlısı dilme dalında ise Hüsniye Ergun bütün rakiplerini geride bırakarak ödül almaya hak kazandılar… Ödüle layık görülen yarışmacılara altın hediye edildi… Gecenin onur konuğu ise Grek müziğinin usta ismi ve Yunanistan’ın dostluk ve kültür elçisi Fedon oldu… Ünlü şarkıcı Fedon birbirinden güzel grek parçalarını gecenin ilerleyen saatlerine kadar seslendirdi… Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Fedon’a plaket ve çiçek takdimi yaparken gökyüzüne atılan havai fişekler ise festivali muhteşem bir atmosfere çevirdi.

EŞİMLE KUCAK DOLUSU GÜLLERLE KANDIRDIM…

Grek müziğinin profesörü Fedon kuliste kendisine yöneltilen sorular karşısında bir hayli ter döktü… Fedon”a sorulan “aşk defterlerini kapattınız mı? Eşinizle barışmak için pahalı bir hediye aldığınız söyleniyor ne diyeceksiniz sorularına ilginç cevaplar verildi… Fedon artık kabuğuna çekildiğini, eşimi çok sevdiğimi ve onunla ömrümün sonuna kadar beraber olacağım açıklamalarını yaptı… Hediye konusunda ise Fedon geçtiğimiz günlerde kucak dolusu güller hediye etip artık uslanacağı sözüyle barıştığını belirtti…

Milliyet