Türk-Yunan Dostluğunu ‘Kil’ ve ‘Desen’ ile Perçinleyecekler

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Türk-Yunan dostluğu adına bir araya gelen Çiğdem Kıray ve Yota Soulakelli, ortak kültürle çay tabağı üretip satacak. 

Kıray, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Midilli Adası’ndan gelen Soulakelli ile tanışmasının Ayvalık’ta 2006’da düzenlenen “Midilli-Ayvalık Günleri” ile başladığını belirterek, dostluklarının 2011’deki “Agiasos-Ayvalık Buluşması” ile pekiştiğini anlattı.

Türk-Yunan dostluğu adına bir araya geldiklerini ifade eden Kıray,

“Yaptığımız işbirliği, ticari ve kültürel olarak ilk meyvesini verdi. Uzun süre birlikte ne yapabileceğimiz üzerinde konuştuk. Sonunda ikimizin de adını taşıyan bir obje yapmaya karar verdik” dedi.

Kıray, işbirliği yapma fikrinin Midilli eski Valisi Pavlos Vogaitzis tarafından geldiğini belirterek, şunları söyledi:

“Pavlos Vogiatzis ortak ürün yapma fikrini bize verdi. İlk aklıma gelen obje, çay tabağı oldu.Kültürümüze ait olan bir obje. Mutlaka her evde bulunur. Çay tabaklarını ben kilden üreteceğim, Yota da kendine özgü desenleriyle süsleyecek. Hem Midilli Ada’sında hem Ayvalık’ta satacağız. Her çay tabağın altına bir mühürle ‘Yota-Çiğdem’, ‘Agiasos-Ayvalık’ ve ‘Türk-Yunan Dostluğu adına’ yazısını yerleştireceğiz. Güzel ve verimli bir ortak çalışma olacağına inanıyorum.”

Yota Soulakelli ise ‘Türk dostum’ diye nitelendirdiği Çiğdem Kıray ile tanıştığı için mutlu olduğunu vurgulayarak, “İkimizin iş birliğini, Türk-Yunan halklarının yakınlaşmasına bir katkı olarak değerlendiriyorum. Midilli Adası’na Çanakkale’den gelen sanatı tekrar Türkiye’ye taşımak istiyorum. El işi olduğu için aynı şeyler olmayacak. Birbirinden farklı ürünler ortaya çıkacak” diye konuştu.

Yapacakları ilk ürünleri hatıra olarak saklayacaklarını ifade eden Soulakelli, iki komşu ülkeyi, sanat eserlerine yansıtmaya çalışacaklarını anlattı.

-Midilli eski Valisi Pavlos Vogaitzis-

Midilli eski Valisi Pavlos Vogaitzis ise dostluk ve diyaloğu başlatan biri olduğu için sevinç duyduğunu dile getirerek, iki komşu ülke vatandaşı arasında gerçekleştirilen işbirliğinin önemli olduğunu söyledi.

Bugüne kadar dostlukları pekiştirme adına çaba gösterdiklerini vurgulayan Vogaitzis, şunları kaydetti:

“Bu tür birlikteliklerin Türk-Yunan ilişkilerini olumlu etkileyeceğine inanıyorum. 1923-24 yıllarındaki mübadele olmadan önceki gibi Yunan ve Türklerin birlikte yaptığı çalışma ve iş birliğinin yavaş yavaş gündeme gelmesi beni çok etkiledi. Birkaç sene önce Altınoluk Belediye Başkanı İsmail Aynur ile ortak bir çalışma yapmak istedik. Altınoluk zeytinyağı ile Midilli zeytinyağından ortak bir sabun yapma ve ismini ‘Ege sabunu’ koyma düşüncesi oluştu. İsmail tekrar başkan seçilemedi, ben vali seçilemedim. O çalışma gerçekleşemedi ama bugün bu tür çalışmaların başlaması beni mutlu etti.”

İki ülke arasındaki dostluğun artması için elinden gelen desteği vereceğini belirten Pavlos Vogaitzis, hayal ettiği “Ege Sabunu” fikrinin gerçekleşeceği günü beklediğini sözlerine ekledi.

– BALIKESİR