Türk ve Yunan Yerel Yönetimleri Arasında Tarihi Protokol

Kıyı Ege Belediyeler Birliği ileYunanistan Kuzey Ege Adaları Valiliği,Yunanistan Güney Ege Adaları Valiliği ve Yunanistan’ın Kuzey Ege Adaları Belediyeler Birliği arasında işbirliği protokolü Kuşadası’nda törenleimzalandı. Protokol ile Türkiye veYunanistan arasındaki vizelerde önemli adımlar atıldı.

Kıyı Ege Belediyeler Birliği veYunanistan Kuzey Ege Adaları Belediyeler birliği ile Yunanistan’ın Kuzey Ege ve Güney Ege Bölge valilerinin katılımıyla iki yakadaki kıyı belediyeleri arasındaki işbirliği protokolü Kuşadası Belediyesi tarafından Kuşadası Charisma de Luxe Hotelde gerçekleştirilen törenle imza altına alındı. Törene, KıyıEge Belediyeler Birliği Başkanı ve Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Kıyı Ege Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün, Kıyı Ege Belediyeler Birliği YönetimKurulu Üyesi ve Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, Türkiye Seyehat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Bülent İlbahar, Yunanistan’ın Güney Ege Bölge Valisi Giannis Macheridis, Kuzey Ege Bölge Valisi Athanasios Yakalis, Yunanistan Kuzey Ege Belediyeler Birliği Başkan Yardımcısı Pantelis Paterellis, Midilli Ticaret Odası Başkanı Thrasivovlos Kalogridis, Kuşadası Belediyesi Kültür ve Turizm Komisyonu Başkanı Murat Saraç, İzmir Bayraklı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Bahar Atan, Kıyı Ege Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hurşit Akdemir, Kıyı Ege Belediyeler Birliği Saymanı İsmail Ay, Kuşadası Belediyesi Meclis Üyeleri Ahmet Kireç ve Abdullah Gür ile Kuzey Ege Belediyeler Birliği Meclis Üyeleri Aristidis Hatzikomninos ve Evangelos Palaologos katıldı.

Türkçe ve Yunanca hazırlanan protokol, Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı Abdül Batur ve Kuzey EgeBelediyeler Birliği Başkan Yardımcısı Pantelis Paterellis ile Yunanlı ada valileri tarafından imzalandı. Protokolle, Kıyı Ege Belediyeler Birliği ile Kuzey Ege Adaları Belediyeler Birliği arasındaki işbirliğinin ve dostluğun geliştirilmesi amaçlanıyor. Törende konuşan Kıyı Ege Belediyeler Birliği ve Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Kıyı Ege Belediyeler Birliği olarak Ege’ye kıyısı olan 100’ü aşkın belediyeyi temsil ettiklerini belirterek, bu protokol ile geçmişte olmaz denilen bir çok konunun sorun olmaktan çıkacağını söyledi. Birlik üyesi birçok il ve ilçenin Yunanistan’a ait adalardaki yerleşim birimleriyle komşu olduğunu, aralarında ticari ve sosyal ilişkilerin sürdüğünü belirten Batur, “Ege Denizi’nin bir barış köprüsü haline gelmesi için biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Kuzey Ege Bölge Valisi Athanasios Yakalis’in bize verdiği müjdeli haber ile 5 adada 15 günlük vizenin gümrük kapısında verilecek olması zaten iyiye giden ilişkileri daha da iyiye götürecektir” dedi. Batur, ” Yunanistan adalarıyla dostluk ve kardeşlik bağlarının bundan sonraki süreçte, özellikle iki birlik arasında imzalanacak bu iyi niyet protokolü ile daha da gelişeceğine inanıyorum. Öncelikle ve özelliklede adalara gidişte vizelerin adalarda verilecek olması müjdesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. İyi niyet protokolünün imzalanması için üyemiz yüz belediye arkamızdadır. Yunanistan ile kardeşlik ilişkilerinin çok daha ileriye gideceğine inanıyorum. Bu töreneYunanistan’dan iki valimizin ve birlik başkan yardımcısının gelmesinden büyük bir onur duyuyoruz ” diye konuştu. Kuşadası Belediye Başkanı ve Kıyı Ege Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi M. Esat Altungün ise Türkiye ve Yunanistan’ın Ege’deki yerel yönetimleri arasında bugün tarihi bir protokol imzalandığına dikkati çekerek, ” İki ülke vatandaşları arasındaki kardeşlik ilişkileri, bu protokol ile daha da üst noktalara ulaşmış oluyor. Böylesine tarihi bir ana evsahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz ” dedi.

Törende konuşan Yunanistan’ın Güney Ege Adaları Valisi Giannis Macheridis ise Türkiye ve Yunanistanarasındaki vize sorunun çözümü için Avrupa Birliği ile oldukça uzun ve zorlu görüşmeler yaptıklarını belirterek, İleriki yıllarda sadece nüfus cüzdanlarıyla geçişlerin olabileceğine inandığını söyledi. GüneyEge Bölge Valisi Macheridis, ” Bu yıl AB yoğun ve uzun süreli görüşmelerimiz sonuç verdi. Zor bir süreç yaşandı. Ancak herkes bunu bekliyordu. Bu protokol iki ülke arasında yeni bir kapının açılışıdır. Zaten açık olan kardeşlik kapıları daha da açılmış olacak. Bundan sonra başkalarının da bu sürece katkı koyacağına inanıyorum. Umut ediyorum ki en son pasaportsuz olarak nüfus cüzdanları ile karşılıklı geliş gidişler olacak. Bu protokol ve yaşanan gelişmeler vizedeki kolaylıklar ile Türk- Yunan dostluğu ve ticareti oldukça gelişecektir ” diye konuştu. Yunanistan Kuzey Ege Bölge Valisi Athanasıos Yakalıs de ” Sadece vize konusunda değil, iki yaka arasında siyasi, kültürel, sanatsal ve ticari tüm ilişkiler geliştirilmeli. Geçmişte yaşanan olayların bir daha yaşanmaması için iki ülkenin bu tür işbirliklerine ihtiyacı var ” dedi.

İŞTE TARİHİ 5 MADDELİK PROTOKOL

Türkçe ve Yunanca hazırlanan, Kıyı Ege belediyeler Birliği Başkanı Abdül Batur ve Kuzey Ege Belediyeler Birliği Başkan Yardımcısı Pantelis Paterellis ile Yunanlı valiler tarafından imzalanan protorol 5 maddeden oluşuyor. Kıyı Ege Belediyeler Birliği ile Kuzey Ege Adaları Belediyeler Birliği arasındaki işbirliğinin ve dostluğun geliştirilmesi amaçlayan protokol şöyle: “Protokolde iki birlik arasında sağlam ilişkilerin kurulması, iki ülkenin insanlarını kültürlerini tanımaları için karşılıklı kültürel etkinliklerin düzenlenmesi yer aldı. Kıyı belediyelerin karşılıklı olarak şehircilik, bilgi ve deneyimlerini paylaşmaları, bu çalışmaların kitlesel medya ile desteklenmesi için işbirliği de protokolde yer aldı. Protokol’de Turizm kültürel, sosyal ilişkiler, spor, eğitim, sağlık ve fen alanlarında işbirliği arttırılacak ve gelişim projelerinde ve kentsel planlamada bilgi alışverişi sağlanacağı kaydedildi.

İki ülke yerel yönetimleri arasındaki protokol anlaşmasının ardından Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün tarafından konuk vali, belediye başkanı, oda başkanları ve meclis üyelerine Charisma Otel’de dostluk yemeği verildi.

İhlas Haber Ajansı