Türk ve Yunan Sanatçılardan Sergi

Türk-Yunan Dostluk Derneği’nce gerçekleştirilen ”Komşularda Kültürel İşbirliği İçin Bir Araç Olarak Sanat” temalı karma resim sergisi, 5 Mart 2012 tarihinde TOBB ETÜ Fuaye Alanı’nda açıldı.  Beş gün sürecek sergide, Türk-Yunan Dostluk Derneği Yönetim Kurulu üyesi Tuna Demiray’ın yanı sıra Türk sanatçılar Saliha Yeşilköy, Emel Gülçin Ülker ve İsmet Alphan, Yunan sanatçı Berberioay Ekmekthn ve Türk kökenli Yunan sanatçı Füsun Suka’nın eserleri yer alıyor. Nisan ayında Atina’da da açılacak olan sergi, “Avrupa Birliği-Türkiye Kültürlerarası Diyalog Kültür ve Sanat-Müzeler Hibe Programı” kapsamında gerçekleştiriliyor.

Serginin açılışında konuşan Türk-Yunan Dostluk Derneği Başkanı K. Esra Aygün, iki komşu ülkenin kültürlerinin birbirine çok benzediğini ifade ederek, Türkiye’nin şu anda izlediği komşularla sıfır sorun politikasını destekledikleri için böyle bir sergi açtıklarını söyledi. Aygün, serginin ilk olarak geçen hafta İstanbul’da açıldığını, Ankara’nın ardından Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’a da gideceklerini bildirdi. TOBB ETÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vedat Özsoy ise Derneğin sergi açma talebini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, iki ülke arasındaki dostluğun gelişmesine büyük önem verdiklerini ve çorbada tuzlarının olmasından mutluluk duyduklarını vurguladı.

Avrupa Birliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Nuri Yaşar ise aralarında bazı sorunlar olsa da iki ülkenin suyun iki yanını ve ortak kültürü paylaştığını ifade ederek, rahmetli Bülent Ecevit’in “Ancak gurbette anlarsın bir Yunanlı’nın dostluğunu…” sözlerini hatırlattı. Yaşar, Yunanistan’ın şu günlerde zor zamanlardan geçtiğini hatırlatarak, Türkiye’nin ‘zor zaman dostu’ olduğunu vurguladı. Yaşar, serginin AB çerçevesinde iki ülkenin dostluğuna olumlu etki edecek bir çalışma olduğunu sözlerine ekledi.

Turizm ve Devlet Eski Bakanı Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit ise anlamlı bir serginin açılışını yaptıklarını belirterek, Turizm Bakanlığı dönemindeki Yunanistan ziyaretlerinde iki ülkenin ortak kültüre sahip olduğunu  gördüğünü aktardı. Türk ve Yunan toplumunun adeta bir elmanın iki yarısını andırdığını ifade eden Akşit, serginin dostluk ve kardeşliği daha pekiştireceğini söyledi.

Daha sonra sergi açılışı gerçekleştirilerek eserler izlendi. Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle serginin açılışına katılamayan Yunan Büyükelçisi’nin yerine Konsolos Elena Goulousi törende hazır bulundu.

etu.edu.tr