Türk ve Yunan Öğrencilerin “Kardeş Okul” Projesi

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Anadolu Öğretmen Lisesi ile Yunanistan’ın Midilli Adası’ndaki ÖzelModel Lisesi arasında “kardeş okul” projesi hayata geçirilecek.

Projenin ön görüşmelerini yapmak için Midilli Adası’ndan Ayvacık’a gelen öğrenci ve öğretmenler, Kaymakam Necmi Akman ile Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin tarafından karşılandı.

Akman ve Şahin, Behramkale ve Kadırga Koyu’nu gezdirdikleri konuklarıyla yemekte bir araya geldi.

Kaymakam Akman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yunan öğrencileri Ayvacık’ta ağırlamaktan, Türk ve Yunan kültürlerini yakından tanımaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, proje kapsamında Midilli Adası’ndaki okul ile Ayvacık Anadolu Lisesi’nde Türkçe’nin ve Yunanca’nın seçmeli ders olmasıkonusunda adım attıklarını söyledi.

Belediye Başkanı Şahin ise, her iki kültürün çok uzun yıllardır bir birine yakın olduğunu ifade etti.

Şahin, “Ayvacık’tan gece ışıklarını izlediğimiz, manzarasını seyrettiğimiz Midilli Adası’ndaki dostlarımızlagönül köprülerini kurmaya başladık. Daha öncelerde Ayvacık ve Midilli belediyeleri olarak birliktefestivaller düzenlemiştik. Bugün bu ilişkileri bir adım daha ileri götürerek, kardeş okul projemizi hayata geçiriyoruz. Bir denizin iki yakasında bulunan kültürleri bir araya getirmekten son derece mutluyuz” diyekonuştu.

haberler.com