Türk sineması Atina’da

Panorama Avrupa Filmleri Festivali başkent Atina’da başladı. Bu yıl Türkiye için de ayrı bir bölüm var. ‘Türk Sineması: Yılmaz’den Güney’den Nuri Bilge Ceylan’a’ başlıklı bölümde sekiz filmimiz gösteriliyor.

Yunanistan’daki ağır ekonomik krize rağmen sinemaya yer var. Meydanları dolduran öfkeli kalabalık bu günlerde sinema salonlarını da dolduruyor. Atina’nın en eski film etkilniklerinden olan 25. Panorama Avrupa Filmleri Festivali başkent Atina’da başladı. 15-25 Kasım arasında yaklaşık 60 filmle Avrupa sinemasının önemli örneklerini seyirciyle buluşturmayı hedefleyen festivalin ana yarışmasında Reis Çelik’in Lal Gece filmi de yer alıyor.

Yarışmadaki 10 film Uluslar arası Film Eleştirmenleri (Fipresci) ödülü için de yarışacak. Bu yıl Türkiye için de ayrı bir bölüm var. ‘Türk Sineması: Yılmaz’den Güney’den Nuri Bilge Ceylan’a’ başlıklı bölümde sekiz filmimiz gösteriliyor.

Eleftherotypia adlı gazetenin başlattığı festivalin yöneticisi, Yunanistan’ın önemli sinema yazarlarından Ninos Feneck Mikelides, ‘Türk sinemasının önemli bir dönemini mercek altına almak istedik’ dedi. Ekonomik krizin ortasında sanata her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu vurgulayan Mikelides yok denilecek bir parayla dahi festivali sürdürmek gerekir. Ayrıca bu filmler de toplumsal çalkantıları ve insanın en zor koşullarda dahi bitmeyen umudunu yansıtıyor ‘ dedi.

Bu özel bölümde Yılmaz Güney’den ‘Umut’, Zeki Ökten’den Sürü, Ceylan’dan Mayıs Sıkıntısı ve İklimler, Yeşim Ustaoğlu’ndan ‘Güneşe Yolculuk’, Semih Kaplanoğlu’ndan Meleğin Düşüşü, Seren Yüce’den Çoğunluk ve Seyfi Teoman’dan Tatil Kitabı seyirciyle buluşuyor. Perşembe günü ise yönetmen Ali Özgentürk’ün de katılacağı özel bir panelle son yıllarda büyük bir çıkış yakalayan sinemamızın hal ve gidişatı konuşacak.

sabah.com.tr