TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ve Devlet eski Bakanı Güldal Akşit’ten Selanik’e Anlamlı Ziyaret

İstanbul Milletvekilleri TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu ve Devlet eski Bakanı Güldal Akşit, Türk-Yunan Dostluk Derneği Başkanı Esra Aygün, eşleri ve danışmanlarıyla birlikte 12 Nisan 2012 tarihinde Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğuna anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdi.

Başkonsolosluk tarafından verilen öğle yemeği davetine Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Mustafa Boran, THY Selanik Müdürü Utku Yazan, Makedonya–Trakya Müslümanları Kültür ve Eğitim Derneği (MTMKD) Başkanı Osman İsmailoğlu ve Gümülcine Müftülüğünce MTMKD bünyesinde görevlendirilen din görevlisi Salih Molla Salih iştirak ettiler. Samimi bir havada cereyan eden yemekte Başkonsolos Tuğrul Biltekin ve Selanikli katılımcılar tarafından konuk heyete Selanik’in tarihsel ve güncel yapısı, Selanik’teki Müslümanlara yönelik çalışmalar, Yunanistan’daki ekonomik krizin bölgeye etkileri ve turizm ile ticaret başta olmak üzere işbirliği olanakları hakkında bilgi verildi. Konuk heyet üyeleri Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik krizden bir an önce çıkması için temennilerini belirtti ve bu amaçla komşu ülke Türkiye’nin dinamizminden yararlanılabileceğini dile getirdi.

Heyet daha sonra Atatürk Evi’ni ziyaret ederek şeref defterini imzaladı. Başkonsoloslukça düzenlenen kısa şehir turunun ardından konuk heyet Kavala’ya müteveccihen Selanik’ten ayrıldı.