T.C. Atina-Pire Başkonsolosu Nurdan Altuntaş’ın Perugia-Tina Zogopoulou Dil Merkezine Ziyareti

Ankara Üniversitesi, Tömer’in Yunanistandaki temsilciliği olan ve Yabancı Dil Türkçe Sınavlarını bünyesinde gerçekleştiren Türk Dili Merkezi Perugia-Tina Zogopoulou, 29 Mart tarihi akşam saatlerinde T.C Atina-Pire Başkonsolosu Sayın Nurdan Altuntaş tarafından ziyaret edilmiştir. Sözkonusu ziyaret başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Ziyaretin saati Sayın Başkonsolosun merkezimizde Türkçe öğrenmekte olan 317 öğrencimizden pek çoğuyla tanışmasına ve sohbet etmesine olanak sağlamıştır.  Sayın Başkonsolos merkezimizde Türkçe eğitimi veren öğretmenlerimizle görüşmüş, ziyaret saatinde dersi olan farklı seviyelerdeki sınıflarımızı ziyaret ederek öğrencilerimizle sohbet etmiş, şakalaşmış ve onlara beraberinde getirdiği baklavaları ikram etme nezaketini göstermiştir.

İleri düzey Türkçe sınıflarımıza pek çok İstanbullu Rum öğrencimiz ve onların çocukları Türkçelerini kusursuzlaştırmak ve Tömer-İleri Düzey Türk Dili Sertifikasını alabilmek amacıyla devam etmektedir.  Türk Dili’ne olan bu yoğun alakadan çok memnun kaldığını belirten Sayın Başkonsolos, öğrencilerimize en kısa zamanda ortak ilgi alanlarından seçeceği bir konuda konuşma yapmak üzere merkezimizi tekrar ziyaret edeceğine söz vermiştir.  Sayın Başkonsolosun söz konusu konuşması simultane tercümeyle bütün öğrencilerimize aktarılacak ve bu sayede başlangıç düzeyindeki öğrencilerimizin de konuşmayı anlaması sağlanacaktır.

Yüksek mevkiine rağmen bu kadar mütevazi ve her daim güler yüzlü, anlayışlı olan Sayın Başkonsolosun nazik ziyareti onu yakından tanıma fırsatı bulan öğrencilerimiz için de çok güzel bir sürpriz olmuştur.

Ziyaret esnasına T.R.T temsilcisi Sayın Derya Köseoğlu ve gazeteci Sayın Manolis Kostidis röportajlar gerçekleştirilmiş ve T.R.T ekibi tarafından ziyaretten görüntüler kaydedilmiştir.