Sismanoglio Megaro’da Çağdaş Yunan filmleri gösterimleri

Yunanca

Hava koşulları yüzünden Sismanoglio Megaro’daki Cuma, 13 Ocak 2017 tarihinde planlanmış olan “Valkanizater” filminin gösterimi iptal oluyor.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, Ocak 2017 ile Haziran 2017 ayları arasında Sismanoglio Megaro binasında Çağdaş Yunan Filmleri gösterimlerini gerçekleştiriyor.

Filmler Türkçe altyazılıdır. Giriş ücretsizdir. Fimlerin gösterim saati 19:00 p.m

PROGRAM

Valkanizater (Balkanisateur) 1997–Gösterim 13 OCAK, 19:00
Komedi
Sakis Totlis «Edessa-Zürih Kombinasyon» başlıklı kitabından uyarlanmış seyahatname-komedi. Yunan, İsviçre, Bulgar ortak yapımı.

Konu
Otuzbeş yaşlarında, farklı karakterlerden olmakla beraber sıkı arkadaş olan Stavros ve Fotis, beşparasız olarak kuzey Yunanistan’ın bir kasabasında hayatta tutunmaya çalışıyor. Bulgaristan’da dolar karaborsası piyasasının girerek para kazanabileceklerini öğrenince eski bir Peugeut 404 ile beklenmedik birçok olayla geçen bir yolculuğa çıkarlar. … Doğu ve Batı. Balkanlar ve Avrupa. Elden ele, dolarlar levaya, levalar İsviçre frankına, dönüştürülüyor. Tezgâh kuruldu …. Ama nasıl neticelenecek?
Yönetmen: Sotiris Goritsas
Senaryo: Sotiris Goritsas
Başoyuncular: Stelios Mainas, Gerasimos Skiadaresis, Yota Festa
Müzik: Nikos Portokaloğlu

İstakoz (The Lobster) 2015-Gösterim 10 ŞUBAT, 19:00
Sosyal-alegorik
Cannes 2015 Film Festivalinde ödül kazanmış, Yunan, İrlanda, Hollanda, Fransa, Britanya ortak yapımı, sosyal-kara mizah türünden bir film.

Konu
Film, çok da uzak olmayan bir gelecekten ilginç bir distopya öyküsü anlatıyor bize. Yalnız kalmış, ilişkisi olmayan insanların bir otele yerleştirildikten 45 gün sonra, kendileriyle eşleşen kişiyle ilişkiye başlamak zorunda kalıyorlar. Eğer ki ilişkilerinde başarıyı yakalayamazlarsa, kendilerinin seçtikleri bir hayvana dönüştürülüyorlar! David istakoza dönüşmeyi seçiyor. Ancak, bu otelde kalmaya dayanamayan David, firar ederek ormanda inzivaya çekilmiş ve sevgili edinmesi yaşak bir gruba katılır. Ancak David miyop bir kadına aşık olur ve çift, ilişkilerini grup üyelerinden saklı tutmaya çalışır.

Yönetmen: Yorgos Lanthimos
Senaryo: Yorgos Lanthimos – Efthimis Filipu
Başoyuncular:  Colin Farrell, Rachel Weisz, Jessica Barden
18 yaşı altı çocuklara uygun olmayan film.

Şövalye (Chevalier) 2015-Gösterim 3 MART, 19:00
Kara komedi. Film, 2017 Şubat yer alacak 89. Oscar Törenine “Yabancı Dildeki En İyi Film” dalında Yunan adayı olarak katılacaktır.

Konu
Lüks yatlarında balık peşinde koşan altı adam Ege Denizi’nin ortasında kalmışlardır. Aralarında “En İyi” olanı belirleyecekleri “Şövalye” isimli bir oyun oynayarak vakit geçirmeyi planlarlar. Bir anda hepsi hem bir yarışmacıya hem de bir yargıca dönüşür.

Yönetmen: Athina Rahil Tsagari
Senaryo: Athina Rahil Tsagari – Efthimis Filipu
Başoyuncular: Yorgos Kentros, Panos Koronis, Vagelis Murikis, Makis Papadimitriu, Yorgos Pirpasopulos, Sakis Ruvas.
18 yaşı altı çocuklara uygun olmayan film.

Küçük Balık 2014 – Gösterim 7 NİSAN, saat 19:00
Sosyal dram

Konu
Stratos bir fırında akşam mesaisi yaparken aynı zamanda «ölüm kontratları» icra eder. Kazandığı parayla borcunu ödemek için hayatını kurtaran Leonidas’ı hapisten kaçırmayı planlıyor. Hüzünlü, Yunanistan taşrasında yer alan yeni-nuar türünden bir film. Sessiz kahraman, şfade edilemez ve saklayan bir şiddet dünyası içinde buluyor kendisi. Küçük balık, kendi ahlak koduna sadık kalmaya çalışarak şantaj, yalan, açgözlülük, hakim olan ahlaksızlığın okyanusunda yüzmeye çalışıyor.

Yönetmen: Yannis Oikonomidis
Başoyuncular: Vagelis Murikis, Viki Papadopulu, Yanis Tsortekis, Petros Zervos
18 yaşı altı çocuklara uygun olmayan film.

Rakuska 2005 – Gösterim 12 MAYIS, saat 19:00
Sosyal-aşk dramı

Konu
“Rakuska” (Deniz kabuğu), Dostoyevsky’nin “Krotkaya” (1876, “Sakin insan”) isimli hikayesinden bir uyarlama olup muhacirlerin Atina’daki yaşantısını anlatıyor. “Rakuska”’da 18 yaşındaki Rus çello müzisyeni Zoya Atina’da yeni bir hayat kurmaya çalışıyor. Karanlık bir geçmişi olan olgun bir erkek olan sarraf Vasilis, onu kendi dünyasına hapsetmeye çalışacak. Aşk mı, hakimiyet kurmak isteği mi?

Yönetmen: Fotini Siskopulu
Senaryo: Fotini Siskopulu
Başoyuncular: Kostas Kalokerinos, Vagelis Murikis, Milana Yusupova, Eleni Uzunidu

Lodos 2016 – Gösterim 7 HAZİRAN, saat 19:00
Dramatik komedi

Konu
Ergenlikten erkekliğe geçiş döneminde Stavros, 60’lı ve 70’li yılların Yunanistan’dan antik ve çağdaş mitler, hayali seyahatler ve güzel kadınlar içeren hikayeler anlatmaya başlar. Yunanistan geçmişine nostalji dolu eğlenceli bir seyahat. Tasos Bulmetis, bir aşk ve kimlik arayış hikayesiyle insanların “küçük” tarihi ile ülkenin “büyük” tarihi ile bir arada anlatıyor.

Yönetmen: Tasos Bulmetis
Senaryo: Tasos Bulmetis
Başoyuncular: Maria Kalimani, Yanis Niaros, Themis Panu, Taksiarhis Hanos, Melisanthi Mahut

Programa pdf formatında ulaşabilirsiniz. 

Sismanoglio Megaro, Istiklal Cad. No 60, 34433, Galatasaray – Beyoglu, Istanbul
Telefon numarası:+902122449335

 


Ξενοδοχεία στην Κωνσταντινούπολη


Ξενοδοχεία στη Σμύρνη


Ξενοδοχεία στην Καππαδοκία