Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin’in Halkidiki Ziyaretine Büyük İlgi

Orta ve Kuzey Yunanistan’a Türk yatırımcıların ilgisini aktarmak, Türkiye’deki ekonomik ve ticari imkanlar hakkında bilgi vermek, ayrıca halklar arasındaki ilişkileri geliştirmek maksadıyla temaslarına devam eden Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin’in 14 Şubat’ta Halkidiki yarımadasının idari merkezi Poligiros’a gerçekleştirdiği ziyaret yöneticiler, basın ve halk tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Başkonsolos Biltekin ziyaret kapsamında Halkidiki’den sorumlu Orta Makedonya Bölge Başkan Yardımcısı Ioannis Giorgos, Poligiros Belediye Başkanı Asterios Zografos ve Halkidiki Ticaret, Sanayi, Turizm ve Meslek Odası Başkanı Giorgos Gilis ile makamlarında görüştü. Halkidiki Odası’nda bölgede faaliyet gösteren işadamlarının katılımıyla kapsamlı bir toplantı gerçekleştirilerek görüş alışverişinde bulunuldu. Yunanistan’daki ekonomik krizin aşılmasına yönelik Türkiye’nin sunduğu imkanları anlatan Başkonsolosa basın tarafından yoğun ilgi gösterildi. Her görüşmenin ardından gazetecilere ve yerel televizyon kanallarına demeç verildi. Başkonsolos Biltekin’in kısa bir süre önce ailesiyle beraber sahildeki beş yıldızlı oteller yerine Halkidiki’nin küçük bir dağ köyünde (Poligiros yakınındaki Taksiarhis köyü) aile işletmesi bir pansiyonda konaklamış olduğunu belirtmesi sempati topladı.

Halkidiki’den sorumlu Orta Makedonya Bölge Başkan Yardımcısı Ioannis Giorgos ile Halkidiki bölgesi ve Türkiye arasında girişimcilik ve turizm başta olmak üzere ticaret ve kültür alanlarında işbirliği konusu ele alındı. Bölge Başkan Yardımcısı Giorgos, iki tarafa da önemli ölçüde fayda sağlayabilecek sözkonusu alanlarda ivedi şekilde işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti. Bölge Başkan Yardımcısı Giorgos, Halkidiki bölgesindeki işadamlarının Yunan mevzuatını tanımaları ve AB ile devlet fonlarından yararlanabilmeleri nedeniyle, Türk işadamlarının Halkidiki bölgesinde yapacağı yatırımlar konusunda bölgedeki işadamlarıyla ortaklık kurmasının faydalı olacağını belirtti. 9-12 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na (EMMIT 2012) Selanik ve Halkidiki bölgesinde turizm sektöründe faaliyet gösteren işadamları heyetiyle birlikte katılan Bölge Başkan Yardımcısı Giorgos, Türkiye’deki temaslarından çok etkilendiğini, hızla gelişen Türk ekonomisinin sunduğu fırsatlardan Halkidiki bölgesinin yararlanması için çalışmayı sürdüreceklerini belirtti.

Poligiros Belediye Başkanı Asterios Zografos ile yapılan görüşmede, Belediye Meclisi Başkanı ve Belediye Meclisi’ndeki muhalif kanatların başkanları hazır bulundu. Belediye Başkanı Zografos, Halkidiki bölgesinin kalkınması konusunda merkezi yönetime bel bağlamamalarının gerektiğini ve yerel yönetimin her alanda kalkınma faaliyetlerini desteklediğini ifade etti. Zografos, Halkidiki bölgesindeki nüfusun büyük ölçüde Türkiye’den göç eden vatandaşlardan oluştuğunu, bu nedenle iki halk arasında ortak yönlerin bulunduğunu ve Türk turistleri bölgeye çekebilmek amacıyla Osmanlı döneminden kalan eserleri tespit etmeye çalıştıklarını belirtti. Zografos, Başkonsolos Biltekin’in talebi üzerine  bir sonraki görüşmede ele alınmak üzere işbirliği yapılabilecek konularda somut öneriler hazırlayacaklarını ifade etti.

Halkidiki Ticaret, Sanayi, Turizm ve Meslek Odası Başkanı Giorgos Gilis’in makamında yapılan görüşmede ve ayrıca işadamlarının da katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Gilis, bölgedeki işadamlarının ülkemizle işbirliği yapmaya hazır olduğunu, Halkidiki’de üretilen ürünlerin Türk piyasasına girebilmesi için yardım beklediklerini, ayrıca bölgeye Türk turist çekebilmek amacıyla Türk Hava Yolları’nın Selanik ofisi ile işbirliği yapıldığını, bu çerçevede bir ilk olarak Halkidiki bölgesine ilişkin Türkçe tanıtım malzemesi hazırlandığını ifade etti.