“Sami Solmaz’ın gözüyle Adalılar Sergisi”

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu –Adalar Müzesi işbirliğiyle 25 Ocak’ta Sismanoglio Megaro binasında…

“Beraberdir adalılar! Dil, din, mezhep, ırk bilmezler. Aynı teknede gibidir onlar, beraber giderler balığa, yangına, düğüne, içmeye… Anakara karışmazsa yüzyıllarca daha yaşarlar burada, ada’da…” Serbest gazeteci ve fotoğrafçı Sami Solmaz’ın Beyoğlu’nda İstanbul Yunan Konsolosluğu’na ait Sismanoglio Megaro binasında gerçekleştireceği sergisinde tarihten izler barındıran ada topraklarında yaşayan insanlara dair çektiği kareleri sanatseverlerle paylaşıyor.

Sami Solmaz, İstanbul’un en güzel, en çok korunmuş beldesi olan Adalar’da dil, din, mezhep farklılıklarını bir kenara bırakıp yaşamlarını barış içinde geçiren insanların özel anılarını Ada topraklarında fotoğraflıyor. Serginin kitabından diğer bir yazar Ari Çokona, sergideki fotoğrafları “asaletin rengine bürünmüş erguvani karabaşlar gibi topraklarına tutkuyla bağlı insanların hikayeleri” olarak tanımlıyor.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu – Adalar Müzesi işbirliğiyle düzenlenen serginin açılışı, 25 Ocak saat 19:00’da Sismanoglio Megaro binasında yapılacak.

Sami Solmaz Hakkında

1963 yılında Diyarbakır’da doğan sanatçı, 1984 yılında fotoğrafa başladı. Bir dönem freelance gazetecilik ve tanıtım fotoğrafçılığı ile uğraştı. 1993 yılından itibaren Ortadoğu ile ilgili çeşitli çalışmalar yaptı. 2004 yılında Zerdüşt dini ile ilgili kitabı ve belgeseli “Ateşe Tapmayanlar” yayınlandı. Ardından 2008 yılında ise Sarf-ı Nazar adlı kitabı ve belgeseli yayınlandı.