Radio Pangea Sunar: LATERNA – Ege’nin İki Yakasından Şarkılar

Laterna, 18 Nisan Çarşamba günü Haymatlos’ta sahne alacak. Daha önce bir çok önemli mekanda sahne alan Laterna, rebetiko, laika; xasapiko (kasap havası), çiftetelli, kalamatia, sirtaki, karsilama gibi Ege’nin iki yakasından şarkıları kendilerine has eğlenceli bir üslupla türkçe ve yunanca seslendirecekler.

LATERNA HAKKINDA;

“Uzun yıllar aynı imparatorluk topraklarında yaşayan Türkler ile Rumlar, sevinçte ve yasta aynı müzikle birbirlerini anlayabilmekteydiler. Onlar Anadolu’nun müziğini türü ne olursa olsun birlikte üretmişlerdi. Bu kaynaşmış toplumlar ne olduysa oldu, birgün biribirlerinden koparıldılar, ayrıştırıldılar ve mubadeleye zorlandılar. Ama her iki taraf da kin, nefret ve düş kırıklıklarına karşın, ortak ezgilerine sımısıkı sarılarak sahip çıktılar. Bu ortak ezgilerde onların geçmişleri ve benlikleri de gizliydi.”
Berrak Taranç, İki Kıyının Müziği

Ege müziğinin geleneksel örneklerinden günümüz popüler formlarına kadar uzanan geniş bir yelpazede çeşitli şarkılar (rebetiko, laika; xasapiko, çiftetelli, kalamatia, sirtaki, karsilama) sunan Laterna, müzik yolculuğuna Boğaziçi Üniversitesi yıllarında başladı. 2007’den itibaren düzenli olarak İstanbul’un en önemli canlı müzik mekanlarında birçok konser veren grubun amacı, deneysellikten ödün vermeden, kültürlerin ve elbette ki müziğin geçirdiği/geçiriyor olduğu değişimin farkında olarak müzik piyasasında kendine alternatif bir yer edinmek, bunu yaparken de tattığı keyfi bir nebze olsun dinleyenlerinin kulaklarına çalabilmek.

”Her şeye karşın müzik barış için önemlidir” cümlesiyle yoluna devam eden grup üyeleri:

Burhan Hasdemir – Perküsyon
Çağatay Çoker – Gitar
Sedat Gülcü – Klarinet
Onur Aygüneş – Perküsyon, Vokal
Seda Köksal – Keman, Vokal
Selim Koytak – Ud

Bilet Fiyatı: 10 TL

HAYMATLOS Ulaşım ve iletişim bilgileri:

İstiklal Caddesi Öğüt Sokak Rumeli Han No:48 C Blok Kat:2 Beyoğlu. (Ağa Camii’nin yanındaki handa – Mango’nun karşı çaprazı), Istanbul.

Telefon: +90 212 243 55 35/36
GSM: +90 533 351 24 28