Özel Alev İlköğretim Okulu çevre projesi için Yunanistan’da


Alev’lilerin temsil ettiği Türkiye ile birlikte 9 ülkenin yer aldığı proje için Yunanistan’da toplandılar!

Özel ALEV İlköğretim Okulu; öğrencilerinde çevre bilincini geliştirmek ve diğer ülkelerde bu konuyla ilgili süregelen gelişimleri izlemek amacıyla “80 Günde Avrupa: “Daha Yeşil Bir Avrupa Şehri” (“Around Europe in 80 Days: A Bet for a G.E.T. (Greener European Town)) adlı uluslararası bir çevre projesine katıldı. Türkiye ile birlikte, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Polonya, Portekiz, Romanya ve Yunanistan’ın katıldığı projenin 2. toplantısı; 9 – 14 Aralık 2011 tarihleri arasında Yunanistan’da gerçekleştirildi.

Özel ALEV İlköğretim Okulu öğrencileri, Comenius Projeleri kapsamında, “…A Bet for a G.E.T.” diyerek 2 yıllık “80 Günde Avrupa: “Daha Yeşil Bir Avrupa Şehri” (“Around Europe in 80 Days: A Bet for a G.E.T. (Greener European Town)) adlı uluslararası okul projesine katıldı. Okul, öğrencilerine proje aracılığıyla çevre bilinci kazandırmanın yanı sıra; farklı bakış açıları sunmayı, karşılıklı öğrenci ve öğretmen değişimiyle kültürlerarası bilincin geliştirilmesine katkıda bulunmayı, öğrenilmiş olan yabancı dillerin daha etkin kullanılmasını sağlamayı hedefliyor.

Proje kapsamında öğrenciler, “Daha Yeşil Bir Şehir”in nasıl olabileceğini, sanatın ve yaratıcılığın sınırsızlığı içinde tasarlayıp hayata geçirecekler. “Daha Yeşil Bir Şehir” için önce bir senaryo yazacak olan öğrenciler, daha sonra yazdıkları bu senaryoyu çizecekler. Öğrenciler, çizimlerinin ardından, tasarımlarını maket haline getirerek 3 boyutlu olarak sergileyecekler.

İlk toplantısı, 24-28 Eylül 2011 tarihleri arasında koordinatörler toplantısı olarak İtalya’da yapılan projenin ikinci toplantısı 09-14 Aralık 2011 tarihleri arasında Yunanistan’da gerçekleştirildi. Toplantıda; ilk olarak, 2 yıl boyunca yapılacak olan tüm proje çalışmalarında kullanılacak proje logosu belirlendi. Projeye katılan öğrenciler arasında gerçekleştirilen oylama sonucunda; Özel ALEV İlköğretim Okulu öğrencilerinden Yaren Meral ve Sena Emre’nin birlikte çalışarak yapmış oldukları logo, proje logosu olarak seçildi. Özel ALEV İlköğretim Okulu’ndan bir grup 7. sınıf öğrencisi ile 2 öğretmenin katıldığı proje toplantısı boyunca, yabancı katılımcılar, Yunanistan’ı temsil eden öğrenciler tarafından ağırlandı.

“80 Günde Avrupa: “Daha Yeşil Bir Avrupa Şehri” (“Around Europe in 80 Days: A Bet for a G.E.T. (Greener European Town)) projesinin devam edeceği iki yıl süresince, gönüllü olarak çalışacak olan 6-7. sınıf öğrencilerinin, proje sayesinde; akademik-sosyal becerileri ile yaratıcılıklarını geliştirecekleri ve Türkiye’nin tanıtımını yapmalarının Avrupa ve dünya milleti olma yolunda önemli katkı sağlayacağı belirtiliyor. (siirtce.net)