Krizdeki Yunanistan’dan ilk şirket alındı

Türk girişimcilerin aylardır birçok şirketle satın alma görüşmeleri yaptığı Yunanistan’dan ilk alım gerçekleşti. Pak Holding, ekonomik krizle boğuşan ülkenin en büyük karton üretim fabrikası konumundaki MEL’i satın almak üzere anlaşma imzaladı.

Pakmaya’nın sahibi Pak Holding, krizdeki Yunanistan’ın en büyük karton üretim tesislerinden biri olan Macedonian Paper Mills’i (MEL) satın almak için anlaşma imzaladı. Selanik’te bulunan ve yıllık 100 bin ton üretim kapasitesi ile 50 milyon dolardan fazla ciroya sahip fabrika ticaretinin yarısından fazlasını AB ülkelerine yapıyor. Pak Holding Finans Danışmanı Prof. Dr. Ünal Bozkurt, Macedonian Paper Mills’in Yunanistan’ın en büyük karton fabrikalarından biri olduğunu, hisse devrinin tamamen gerçekleşmesi için ön anlaşmada yer alan bir takım şartların yerine getirilmesi gerektiğini söyledi. Rekabet Kurumu’ndan onay beklediklerini söyleyen Bozkurt “Hisse devrinin fiilen gerçekleşmesi için anlaşmada öngörülen bir takım şartların yerine getirilmesi gerekiliyordu bunlardan biri de Rekabet Kurumu’nun onayı idi. Çünkü bizim iştirakimiz Kartonsan ile aynı sektörde faaliyet gösteren bir şirketi satın alacağız. Rekabet Kurumu bunu onaylaması gerekiyor, onayı aldıktan sonrasatış işlemi gerçekleşecek.” diye konuştu.

Krizde olmasa burayı satmazdı

Avrupa’da yaşanan ekonomik krizin başrol oyuncularından Yunanistan’dan ilk satın alma yapan Türk şirketi olma özelliğine sahip Pak Holding’in iştiraklerinden Kartonsa’da bu alanda faaliyet gösteriyor. Ülkede yaşanan kriz sebebiyle özel sektörün birçok taşınmaz malını satışa çıkardığını ve uygun fiyatla alınabileceğini söyleyen Bozkurt “Yunanistan’dan bir fabrika almamızın sebeplerinin başında fiyatının uygun olmasıydı. Yunanistan’da krizde olmasa bu fabrikayı satmazdı herhalde. Sanırım kriz sonrası ilk Türk şirketinin satın alması olacak. Aynı zamanda tesisin kurulu bir düzeni var, hazır pazarlara sahip. Yeni bir yatırımyapmaktan daha mantıklı geldi” dedi. Fabrikadan yapılan üretimin yüzde 55’inin Avrupa ülkelerine yapıldığını söyleyen Bozkurt, bunun yanında Kuzey Afrika ülkelerine de üretim yapıldığını söyledi.

stargazete.com

4 Ocak 2012