Komşu’da cirit oynayacaklar

Erzurumlu ciritçiler, Haziran ayında Yunanistan’da kampa girecek ve Selanik’te gösteri maçı yapacak.

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Dedeoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erzurum’dan seçilecek genç ciritçilerin, Yunanistan’da cirit oynayacaklarını söyledi.

Dedeoğlu, ata sporu ciriti tanıtmak ve yaygınlaştırmak için yaptıkları çalışmalar kapsamında, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu olarak dünyanın her yerinde cirit oynamaya hazır olduklarını belirtti.

Ciritin yakın tarihe kadar sadece köylerde oynandığını ifade eden Dedeoğlu, şunları kaydetti:
“Ata sporumuzu canlandırmak için yapılan çalışmalar kapsamında, Yunanistan’da gençlerimiz için kamp planladık. Genç ciritçilerimiz, Yunanistan’da kampa girecek ve Selanik’te bir gösteri maçı yapacak. 2 yıl önce de Almanya’da cirit oynamıştık. Bu çok güzel bir duygu. Ata sporumuzu yakın tarihe kadar sadece köylerde oynuyorduk. Şimdi şehirlerde hatta yurt dışında oynuyoruz.”

Dedeoğlu, Haziran’ın ilk haftası gidecekleri Yunanistan’da 5 gün kalacaklarını ve 10 sporcuyla yapılacak kampın, gösteri maçlarının ardından sona ereceğini ifade etti.

“Kollarımızı cirit için sıvamışız”

Ata sporu ciritin yaygınlaştırılmasında ve tanıtımında herkese görev düştüğünü anımsatan Dedeoğlu, şöyle konuştu:
“Ciriti Avrupa’da oynuyorsak, Türkiye’de de her yerde oynayalım. Türkiye’nin batısındaki hemen hemen her belediyede festivaller oluyor. Ciriti Avrupa kabul ediyorsa, bizim belediyeler de kabul etsin. O festivallere bizi davet etsinler. Avrupa’dan davet ediyorlar, Türkler de davet etsin. Biz çok fazla bir şey istemiyoruz. Bizim tek derdimiz, ata sporu ciriti yaygınlaştırmak. İşin maddi yönü önemli değil, fedakarlık yaparız. Zaten bir atın yıllık masrafı 3-4 bin lira. Biz bunları düşünmüyoruz. Tek düşüncemiz ata sporumuz olan ciriti geliştirmek, yaygınlaştırmak. Türkiye’nin her yerinde futbol, boks, güreş nasıl biliniyorsa, cirit de öyle bilsin.”

Dedeoğlu, ciritin nasıl oynandığını bilenlerin sayısının az olduğunu, ata sporunu tanıtmak için dünyanın her yerinden gelecek davetlere de açık olduklarını söyledi.

Ciritin tanınması için herkese görev düştüğüne vurgu yapan Dedeoğlu, şunları kaydetti:
“Gayemiz ata sporu olan ciriti, dünyaya yaymak. Kollarımızı cirit için sıvamışız. Dünyanın neresinden olursa olsun, bize davet gelirse, gider ciriti orada tanıtırız.”

AA