Karşı sularda dostluk köprüsü kuruldu

İzmir Konak Belediyesi ile Yunanistan’ın Drama Belediyesi arasında sanatsal, kültürel, sosyal, sportif, turizm, ekonomik alanlarda işbirliğini geliştirmek ve dostluğu pekiştirmek amacıyla protokol imzalandı. Daha sıkı ilişkilerin yaşanması adına atılan tarihi imza her iki tarafta da sevgi, dostluk ve barış rüzgarı estirdi.

STAR/İZMİR

Avrupa Birliği’nin Sivil Toplum Diyaloğu-II Kültür ve Sanat Hibe Programı (CSD-II/CA) nedeniyle İzmir Kültür ve Sanatı Geliştirme Derneği’nin hazırladığı ‘İzmir Sanat ve Kültür Projesi’ kapsamında Yunanistan’ın Drama Belediye Başkanı Kyriakos Charakidis ve beraberindeki heyetin Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ı ziyareti sırasında gerçekleşen törende imzalar büyük coşku ve mutluluk içinde atıldı.

TÜRK-YUNAN DOSTLUĞU TARİHLER BOYUNCA YAŞAYACAK

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, atılan imzayla Türk-Yunan dostluğunun tarihler boyu yaşayacağını ifade ederek, “Dostluk ve işbirliğimizi sanatsal, kültürel, sosyal, sportif ve ekonomik alanlarda daha da güçlendireceğiz. Bundan sonra turizm alanında da ilişkilerimizi daha sıkı bir şekilde devam ettirmeyi diliyorum. Her iki ülke arasında barış rüzgarları estireceğiz. İzmir’den Drama ve Kavala’ya gitmek isteyen pek çok İzmirli var” diye konuştu. Tartan Başkan Kyriakos Charakidis’e İzmir’in evleri olduğunu ve kendilerini her zaman İzmir’de görmekten mutluluk ve onur duyduklarını belirtti.

“DRAMA VE KAVALA’NIN KAPILARINI SİZLERE AÇMAK İSTİYORUZ”

Drama Belediye Başkanı Kyriakos Charakidis ise İzmir’de çok sıcak ve dostluk ile karşılandıklarını, ağırlandıklarını ifade ederek, “Gerek belediye başkanı olarak gerekse ticaret odası başkanlığım sırasında dünyanın pek çok yerine ziyaretlerde bulundum ama hiçbir yerde böyle sıcak karşılanmadık. O nedenle ‘Kardeş Şehir Ön Protokolü’nü sizinle imzalamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Biz de Drama ve Kavala’nın kapılarını sizlere açmak istiyoruz. İki ülke arasında yaşanan olayların üstünden çok geçti. Artık yapıcı olmanın zamanı geldi. Her iki tarafta da karşılıklı köklerimiz var. Kültürel ve sanatsal birlikteliğimizi yaşamın her alanına yaymalıyız” dedi.

Her iki belediye başkanı da İzmir ve Drama arasında turizmin gelişmesi için ellerinden gelen desteği vereceklerini de söylediler. Drama Belediye Başkanı Kyriakos Charakidis Ağustos ayında yapılacak olan festivale İzmirlileri de davet etti.