İzmirli öğrencilerden sakız’a dostluk turu

İzmir Ticaret Odası  ile Sakız Belediyesi’nin, Sakızlı ve İzmirli çocuklar için karşılıklı gezi organizasyonları düzenlenerek, iki ülke halkı arasındaki dostluğun daha sağlam temellere oturtulması sağlanmasıyla amacıyla imzaladığı protokol kapsamında geçtiğimiz ay Sakızlı öğrencilerin İzmir’e gelmesinin ardından ilk İzmirli öğrenci kafilesi de geçtiğimiz Cumartesi günü Sakız’a gitti.

STAR/İZMİR

İzmir Ticaret Odası ile Sakız Belediyesi’nin, Sakızlı ve İzmirli çocuklar için karşılıklı gezi organizasyonları düzenlenerek, iki ülke halkı arasındaki dostluğun daha sağlam temellere oturtulması sağlanmasıyla amacıyla imzaladığı protokol kapsamında Sakız Adası’ndan gelen 100 öğrencinin İzmir Ticaret Odası tarafından 10 Mayıs tarihinde İzmir’de ağırlanmasının ardından, Türk öğrenciler Sakız’a günübirlik gezi düzenledi.

İzmir Ticaret Odası organizasyonunda, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içinde, İzmir’deki Mehmet Emin Yurdakul İÖO, Hakimiyet-I Milliye İÖO, Müdafa-I Hukuk İÖO, Peker İÖO, Atatürk Lisesi, ve İnönü Lisesi’nden  11 – 16 yaş arasındaki 80 öğrenci ile öğretmenleri, Sakız Belediyesi tarafından Sakız Adası’nda ağırlandı. İzmirli öğrenci kafilesine İTO uzmanları da eşlik etti.

LİMAN’DA YUNANLI ÖĞRENCİLER KARŞILADI

Aynı yaş grubundaki Yunanlı öğrenciler tarafından Sakız Limanı’nda karşılanan Türk öğrenciler, program kapsamında ilk olarak Sakız Belediyesini ziyaret etti. Öğrencilerle bir araya gelen Sakız Belediye Başkanı Polidoros Lambrinoudis İzmir Ticaret Odası ve Sakız Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde ikinci öğrenci turuna ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “İki ülke çocuklarının bir araya gelmesi iki ülke arasındaki dostluğu pekiştirecektir. Bu organizasyona öncülük yapan İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’a ve  öğrencilerin Sakız’a ücretsiz olarak götürülmesini sağlayan Ege Birlik şirketine ve sahibi Metin Akdurak’a katkılarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

İKİ ÜLKE ÇOCUKLARI YAKINLAŞACAK

Kuzey Ege Bölge Valiliği Sakız’dan Sorumlu Vali Yardımcısı Litsa Likou, Sakız’da Türk öğrencileri görmekten mutluluk duyduklarını, bu organizasyonların her yıl gerçekleştirilerek gelenek haline getirilebileceğini söyledi. Sakız Belediyesi Eğitim Sorumlusu Nikos Niktas organizasyon üzerinde uzun süre çalıştıklarını belirterek, iki ülke çocuklarının birbirlerini tanımasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Türk Öğrenci Kafile Başkanı Mehmet Emin Yurdakul İÖO Müdürü Aycan İnanlı, ilk turdan itibaren iki ilke çocuklarının dostluk kurmasına, birbirlerinin kültürlerini tanımaya çalışmalarına yakından şahit olduğunu, buna vesile olan başta İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ve Sakız Belediyesine organizasyonu başarıya ulaştırdıkları için teşekkür etti. İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Ege Birlik firmasının sahibi Metin Akdurak, bu organizasyonların gerçekleşmesi için her zaman her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirtti.

SAKIZ ADASI’NI YAKINDAN TANIDILAR 

Sakız Belediye’sine gerçekleştirilen ziyaretin ardından, öğrenciler Sakız Adası Sakız Üreticileri Birliği’nde sakız üretiminin nasıl yapıldığına dair bilgi edindi, Dionisos Müzik Okulunda müzikli dans gösterisini izlediler. Gösterinin ardından Sakız Müzik Okulu velilerinin hazırladıkları ev yemekleri Türk ve Yunan öğrencilere ikram edildi, öğrenciler Sakız’ı gezdi. Gezi boyunca Türk ve Yunan öğrencilerin ilk defa tanışmalarına karşın kısa sürede kaynaştıkları görülürken öğrenciler ayrılırken birbirlerine iletişim adreslerini vererek yeniden görüşmek üzere sözleştiler.

DOSTLUK KÖPRÜSÜ OLACAK

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Sakız’a geçtiğimiz aylarda yaptıkları ziyarette İzmirli ve Sakızlı öğrencilerin karşılıklı ziyaretleri konusunda Sakız Belediyesi ile protokol imzaladıklarını, mayıs ayında Sakızlı öğrencilerin gelmesinin ardından İzmirli ilk öğrenci kafilesinin Sakız’a gittiğini söyledi. Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin gelişimi için yıllardır büyük çaba gösterdiklerini belirten Demirtaş, “Amacımız çocuklarımıza kuvvetli bir dostluğu miras bırakabilmek. Öğrencilerin karşılıklı ziyaretleri de bu amaca hizmet ediyor. Çünkü onlar olaylara büyükler gibi değil çok daha çok çıkarsız, dostluk ve kardeşlik penceresinden bakıyorlar.

Bugünün gençleri yarının yöneticileri olacak. Sakızlı ve İzmirli öğrencilerin birbirini tanıması ve ziyaret etmesi, Ege’deki barışa çok büyük hizmet verdiği geleceğe yönelik çok güçlü bir dostluk köprüsü de oluşturacak” dedi. Bu gezilerin çocukluk yıllarının unutulmaz anıları olduğunu belirten Demirtaş, “Bunu kendimden de biliyorum. Ortaokul yıllarımda Milas’tan Bodrum’a düzenlenen gezide Bodrum’da evlerde misafir edilmiştik ve üzerinden kaç yıl geçmesine rağmen unutamadım. Bu karşılıklı ziyaretler devam edecek. Başta Sakız Belediye Başkanı ve İl Milli Eğitim Müdürümüz olmak üzere katkı koyan herkese teşekkür ediyorum” dedi.