İzmir’den Atina’ya EXPO çıkarması

İzmir Valisi ve EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu, Yürütme Komitesi Başkanı Mustafa Cahit Kıraç ve beraberindeki heyetin Atina’daki görüşmelerinde, karşılıklı ekonomik işbirliği kararı alındı.

İzmir – EXPO 2020 yürüyüşündeki İzmir’in komşu kent ve ülkelerle diplomatik temasları da tüm hızıyla sürüyor. İzmir Valisi ve EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu Yürütme Komitesi Başkanı Mustafa Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu Üyesi Aziz Kocaoğlu, Büyükelçi, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi, EXPO 2020 İzmir Yürütme Komitesi Üyesi F. Serpil Alpman, İstanbul İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Enis Tulca, EXPO 2020 İzmir Genel Sekreter Yardımcısı M. Zeynep Tansuğ ve İZKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Sedef Özer’den oluşan heyet, Atina’da bir dizi görüşmelerde bulundu.

İşbirliğimiz devam edecek

İzmir’in komşu kentler ve ülkelerle ortak stratejiler geliştirmesi amacıyla başlatılan diplomatik çalışmalara Yunanistan’ın Başkenti Atina’da devam edildi. İzmir Valisi Kıraç, Yunanistan ziyaretinin son derece yararlı geçtiğini, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’yla birlikte Atina’yla yapılacak işbirliğini ele aldıklarını söyledi. Vali Kıraç, “Bilindiği gibi işadamlarımız Atina ile ticari faaliyetlerimizin ve işbirliğimizin arttırılması için sürekli girişimlerde bulunuyor. Sürecin daha sağlıklı ve verimli gelişmesi adına stratejik çalışmaları ele aldık. Yunanistan Turizm Bakanı Sayın Olga Kefaloyannı, İzmir’i yakından tanıyor. Kefaloyannı, her iki ülke insanının ortak hikâyelerinin bulunduğunu,  Ege kıyısında yaşayan bu halkların ortak kültürel, sosyal değerlere sahip olduğuna vurguladı. 20 Kasım 2012’de İzmir’deki toplantıya davet ettik. Çeşitli konularda karşılıklı deneyimlerimizi paylaştık. Yunan halkı ve hükümetinin İzmir’in gelişmesi adına sürdürülecek global projelere çok yakın durduklarına gözlemledik.  Yakın komşumuzla işbirliğimiz devam edecek” diye konuştu.

İzmir heyeti iki gün süreyle Yunanistan Turizm Bakanı Olga Kefaloyannı, Kalkınma, Rekabet, Altyapı, Ulaştırma ve Şebekeler Bakan Yrd. Panayotis  (Notis) Miterakis, Atina Belediye Başkan Yardımcısı Fotis Provotas,  Attika Bölge Valisi (Başkanı) Yannis Sguros’la görüştü.

stargazete.com