İstanbul Theo’yu bekliyordu

Ölümüyle sanat dünyasını derin bir üzüntüye boğan Theo Angelopoulos’un İstanbullu hayranları için bir kötü haber daha… ‘Sonsuzluk ve Bir Gün’ün usta yönetmeni, 18 Şubat’ta İstanbul’a gelmeye hazırlanıyordu

Yunan yönetmen Theodoros Angelopoulos’un ani ölümü sinema dünyasını yasa boğdu. Önceki gün Atina’daki Pire Drapetsona otoyolunda, üçlemesinin son filmi ‘The Other Sea’nin (Öteki Deniz) çekimi sırasında bir motosikletin çarptığı 77 yaşındaki yönetmen, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Öte yandan, festivaller için pek çok kez Türkiye’ye gelen Angelopoulos, 18 Şubat’ta yeni bir ziyarete hazırlanıyordu. Usta yönetmen, ‘İstanbul Psikanaliz Derneği’nin ilk kez düzenlediği ‘Sanatçı ile Buluşma’ etkinliğine katılacaktı. Burada, yönetmenin ‘Sonsuzluk ve Bir Gün’ filmi gösterilecek ve filmlerinde öne çıkan sürgün, zaman, ayrılık gibi temalar psikanalist uzmanlarca ele alınacaktı.
TÜRK YAPIMCIDAN TEŞEKKÜR…
Angelopoulos’un son filminin ortak yapımcısı Zeynep Özbatur, ustanın ölümünü bloğundan duyurdu. Nuri Bilge Ceylan filmlerinin de yapımcılığını üstlenen Özbatur, duygularını şöyle dile getirdi: ‘Çok önemli bir sinemacıyı kaybettik. Kendisi setteydi… 4. haftasına girmişti… Ve tüm enerjisiyle filmini yapıyordu… Sonra bir kaza oldu… Sonra… Sonsuzluk ve bir gün… Sinema eğitimim boyunca hep benim çok değerli bir ‘hocam’ oldu… Theo’yu tanımaktan çok mutlu oldum… Teşekkürler Theo… Teşekkürler hayat…’ Diğer yandan, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos  Papulyas, Angelopoulos’un ani ölümünün kendisinin en yaratıcı dönemine, vatanın ise onun bakış açısına ihtiyacı olduğu bir döneme rastladığını belirterek üzüntüsünü dile getirdi.

Kadrajında kriz vardı
1935 yılında yılında Atina’da doğan Angelopoulos, 2. Dünya Savaşı yıllarında Nazi işgali altında büyüdü. Önce hukuk eğitimi aldı. Ancak daha sonra Paris’e yerleşip sinema okudu. 60’lı yıllarda ülkesine döndüğünde, bir gazeteye film eleştirileri yazmaya başladı. Angelopoulos’un filmleri, hüzünlü, az diyaloglu, kasvetli ve geniş plan çekimlerle uzun sekansların sıkça yer aldığı filmlerdi; Yunanistan’ın, savaşlar, göçler, sürgünlerle dolu çalkantılı tarihiyle ilgileniyordu. Üçlemesinin son filmi ‘Öteki Deniz’de, ekonomik kriz nedeniyle işini kaybeden Yunanların çaresizliğini anlatarak siyasilerin dikkatini çekmek istiyordu. Bir röportajında, ‘Yarının ne getireceğinden korkuyorum’ demişti.

aksam.com.tr