İris Mavraki İki Halkın Türküleriyle Mersin’de Esti

mersin-iris-mavraki

Mersin’de “İris Mavraki” iki halkın türkülernii Yenişehir Kültür Merkezi’nde 1500 kişi birlikte sesledirdi.

Büyük ilgi gören konsere,müzikseverler salonu doldurarak sanata ve sanatçıya desteğin en güzelini gösterirken iki halkın kültür köprüsünü yüreklerine taşıyarak gösterdi.

Yunanlı Ünlü Sanatçı İris Mavraki’ye Mersin Akademik Orkestrası ve buziki sanatçısı Kosta Tsekkas eşlik etti.

Mavraki seyircilere hitaben yaptığı konuşmada, 91 yıl önce Yunanistan ve Türkiye’den insanlara kendilerine sorulmadan istekleri dışında her şeylerini bırakarak,köylerini kentlerini,anılarını,şarkılarını ve geleneklerini yanlarında taşıyarak gitti.”Kalplerimiz birbirimize açık aynı anne,aynı baba,dedelerimiz ve ninelerimiz gibi yine birlikteyiz.Şarkılarımız öyle yüksek sesle söyleyelim ki seslerimiz “bir daha asla” diyerek gök yüzüne yükselsin” sözlerinin ardından İris Mavraki “Bu gece biziyukarılardan izleyen müzisyen kardeşim Pelin Coşkun Akalın’ı sevgiyle anıyorum” sözlerinin ardından konser büyük alışlarla başladı.

Sanatçı Mavraki Zülfü Livanelinin bestelerine bu gece yer verirken,iYunanca ve İngilizce şarkılar da seslendirdi. “Yiğidim Aslanım Burda Yatıyor”, “Elim Sanata Düşer Ustam” hem Yunanca, hem de Türkçe seslendirirken salonda duygusal anlar yaşandı. “Karlı Kayın Ormanında” şarkıyla başlayan gecede tempo hiç düşmedi. Kısa bir aranın ardından kaldığı yerden başlayan konser sanatçının üstün performasıyla sona erdi.Ayakta alkışlanan Mavraki,salona yeniden dönerek iki şarkıyla sanatsever Mersin halkına veda ederken ,çiçeklerle uğurlandı.

Hafta başında kentimize gelen İris Mavraki,Giritli köyü olarak bilinen Melemez Köyü’nü de ziyaret etti. Sanatçı Mavraki’ye Giritlilerin kentte kaldığı süre ev sahipliği yapttı.Üniversite Konuk evinde kalan Mavraki,kentten güzel anılarla ülkesine döndü.

Salih Pala
MERSİN KENT HABER

mersin-iris-mavraki-1