İki yaka bir ‘İsmail’de buluştu!

ATV’nin yeni dizisi ”İki Yaka Bir İsmail”in çekimleri Balıkesir’in Ayvalık ilçesi ve Yunanistan’ın Lesvos (Midilli) Adası’nda devam ediyor. Dizinin tanıtımı, Ayvalık’ta yapıldı.

Başrolünü ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Erdal Özyağcılar’ın üstlendiği, Rana Cabbar, Meltem Gülenç, İbrahim Kendirci, Eylem Yıldız, Bülent Şakrak, Nail Kırmızgül, Serhat Özcan, Gökhan Yıkılkan, Gizem Denizci, Cansu Dağdelen, Şener Kökkaya, Özlem Şendiç, Zeynep Kankonde, Eleni Filini, Keti Papanika, Manolois Sarmonis, Zafiris Katramadas, Stefanos Damatos, Georgia Liossi, Giannis Chatssigeorgious gibi Türk ve Yunanlı oyuncuların rol aldığı dizi, Türkiye ve Yunanistan’da iki eşi ve aşkı arasında gidip gelen balıkçı İsmail’in hikayesini anlatıyor.

Erdal Özyağcılar, Ayvalık’taki bir restoranda yapılan tanıtım toplantısında, diziyi Ayvalık’ta ve aynı zamanda Midilli’de çektiklerini söyledi.

Dizide evlenme aşamasında olan gariban bir balıkçının hikayesinin anlatıldığını belirten Özyağcılar, şunları kaydetti:

”Evlendiği kimse ise kendisine bakan Papyon Kamil’in kızı… Onu ayartıyor. Biraz yaş farkı var, ama İsmail çok yakışıklı. Hacer vuruluyor ona. O arada evlenmeye karar veriyorlar. Bu arada İsmail balığa çıkıyor. Balıkçı ya gariban, biraz da ‘düğünlük yapayım’ diye, dalıyor bu aynı zamanda. Istakoza sağa sola dalarken vurgun yiyor ve bunu dar atıyorlar Midilli’ye. Orada Takis diye bir Yunanlı yardımcı oluyor. İyileştiriyor, ama bunun kafa gidiyor. Şuurunu hafifçe kaybediyor. Bu arada Takis’in de tavernası var. Tavernada da Kaliopi şarkı söylüyor. İsmail her akşam uzo çekerken, aşık oluyor. Kaliopi’nin de bir derdi var. Kaliopi’nin de evlendiği adam Hıristo bir yaşında çocuğu ile kaybolup gidiyor. Kalıyor mu Kaliopi yalnız başına bir yaşında çocuğu ile. İsmail oraya buraya bakarken biz işi pişiriyoruz. Kaliopi diyor ki ‘benim bir yaşında çocuğum var’. İsmail, ‘Ben seni sevdim, çocuğunu da severim. Benden olması önemli değil’ diyor.”

Özyağcılar, Kaliopi ile İsmail’in kısa zamanda evlendiklerini kaydederek, şöyle devam etti:

”Fakat bir sabah bir kalkıyor, İsmail’in kafası yerine geliyor. ‘Ben neredeyim, ne oluyor, ne bitiyor, ben gideyim’ diyor. ‘Sen evlendin’ diyorlar. ‘Kiminle evlendim ben?’ ‘Kaliopi ile’. İsmail, ‘tamam’ diyor ama ‘benim karşı tarafa geçmem lazım’ diyor. Karşı tarafa gidiyor bu sefer Hacer karşılıyor. ‘Sen neredesin?’ İsmail anlatıyor şöyle oldu böyle oldu. ‘Karşı tarafta beni yakaladılar, içeri attılar, mahkemem uzun sürdü’ Yalanlar, kulağını kaşıya kaşıya. ‘Hadi, düğün günü aldık’ diyor Hacer, ‘Ne düğün günü’ diyor İsmail. Ona da ‘tamam’ diyor ve Hacer ile de evleniyor. Koşuyor Efalya’ya ‘Ben bir halt yedim karşı tarafta evlendim, bir de burada evlendim’ diyor. O da ‘olsun be ya yürekler bir olsun. Bir gönülde iki sevgi neden olmasın’ diyor. Oradan hikayemiz başlıyor. Bu flash back olarak anlatılmayacak. Ancak senaryonun içinde yer yer anlatılacak. Dizide anlattığımız asıl dönem bundan 21 sene sonra bunların iki çocuğu olmuş, bir kızları olmuş Narissa işte buradan itibaren serüven başlıyor. İşte hikayemiz bu.”

Yunanlı meslektaşlarının muhteşem olduğunu, Yunanlıların Türkçeye çok zor uyan bir gırtlakları bulunduğunu anlatan Özyağcılar, ”Ancak inanılmaz bir çaba ile Türkçe konuşmaya çalışıyorlar. Yunan aksanı ile. Saygı duyulacak bir şey. Sabah başlayıp akşamın geç saatlerine kadar çalışıyorlar üç kelime için. Ben saygı duydum. Şapka çıkardım. Profesyonellikleri muhteşem. Senaryodaki karakterleri en az benden daha iyi biliyorlar. Çok sahipler karakterlerine. Onun için çok mutluyum” değerlendirmesinde bulundu.

İsmail’in Türk ve Yunanlı eşleri

Yunanlı oyuncu Eleni Filini de İsmail’in diğer eşi Kaliopi’yi oynadığını belirtti. Filini, şöyle dedi:

”20 yıldır birlikteyiz. Kendisine çok aşığım çok seviyorum. ‘Aslanım, koca, adamım’ diye hitap ediyor. Fakat diğer eşi ona ‘kuzum’ diye hitap ediyor. Kaliopi, güçlü bir kadın aslında. Bütün bu 20 senelik evlilik içinde evinin içerisinde bütün beraber oldukları süre aslında yarısı. Hiçbir zaman da şüphesi olmadı. Çünkü körü körüne bir bağlılık ile İsmail’e aşık.”

İsmail’in Türkiye’deki eşi Hacer’i canlandıran Meltem Gülenç de televizyon dizilerinde ilk kez görev aldığını belirterek, ”Çok heyecanlıyım. 1999’dan bu yana tiyatro yapıyorum. Bu iş çok farklı bir işmiş. Çok zahmetli. Öğreneceğim çok şey var. Ama herkes çok yardımcı, o yüzden çok şanslı olduğumu düşünüyorum” diye konuştu.

Dizinin Genel Yönetmeni Serdar Akar da ”(Aile güven demektir) Hikayemiz iki ailesi olan bir babaya mercek tutarken, binanın temeline ‘sevgi’yi oturtur. Bu hikayede ikilem ve sevgi yan yana kol kola ilerler. Dizide, sadece aile kurumu değil, sevgi kavramı da masaya yatırılır” dedi.

Yönetmenliğini Kemal Uzun’un üstlendiği dizinin senaryosu ise Ayça Mutlugil, Arzu Birol ve Nuray Uslu’ya ait.

SABAH