İç Dünya – Sakız Adası, Stratis Vogiatzis Fotoğraf Sergisi İstanbul’da

Selanik Fotoğraf Müzesi ve DEPO “İç Dünya – Sakız Adası. Stratis Voyacis” sergisini sunar, İstanbul (Tütün Deposu, Lüleci Hendek Caddesi, No 12).

22.12.2011 – 14.01.2012

Açılış : 21.12.2011, 18.30

[nggallery id=1]

İç Dünya, Stratis’in neredeyse üç yıl boyunca fotoğrafladığı Sakız Adası’nın iç mekânlarıyla ilgilidir. Proje “İç Dünya, Mastika Köyleri” adlı bir kitaba dönüştürülmüştür.

Stratis bu projeyle bir halkın, zamanla savaşında yenilen ve korkudan saklanan doğal ve şeffaf özgün kültür hazinelerini kaydetmiş ve gün yüzüne çıkarmıştır. Sanatçı mekâna ne kendini tatmin etmek için girer ne de gizli bir amacı vardır. Mekâna, bir hacının anlamak ve hissetmek için günahsız ve kutsal bir tapınağa girdiği gibi girer. Sanatçı kendini her şeyden uzaklaştırır ve başkalarının kendi başlarına göremeyeceklerini görmek için kendini başkalarının yerine koyar.  Böylece bizi, dekorasyonları acıyı ve kaybı yansıttığı kadar yaşamın esin kaynağını da yansıtan evlerin iç dünyasına götürür.

Böylece, bizi seçici ve mistik bir şekilde dekorasyonu, içlerinde yaşayan ya da yaşamış olan insanların ruhlarını yansıtan evlerin içine götürür. Odalar ve süslemeleri gösterişli bir aldatmacayı ya da gerçeğin kasıtlı bir şekilde gizlenmesini yansıtmaz; ılımlı olma ihtiyacını, mahrumiyetin yükünü ve bu halkın kültürünü yüzyıllar boyunca besleyen inanç ve umudu, hayata dair oyuncu bir coşkunluğu alçakgönüllülükle yansıtırlar. Bu kültürün basit ve temel nesnelerine muhtemelen bir antik yerleşim merkezindeki bulgularda rastlayabiliriz. Burada huşu ve coşkuyla kendi gerçek kimliğimizin farkına varırız.
Dimos Avdeliodis, Direktör

Sergi Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla gerçekleştirilmiştir.

Bu sergi, Fotoğraf Müzesi tarafından düzenlenen PhotoBiennale / 21. Uluslarası Fotoğraf Buluşması kapsamında Selanik’te, Sakız Adası’nda, Torino’da (2010) ve Trieste’de (2011) gösterilmiştir.

Stratis Vogiatzis 1978’de Yunanistan’ın Sakız Adası’nda doğdu. Selanik’teki Aristotle Üniversitesi’nde ve Amsterdam Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Ekonomi eğitimi aldı. Yunanistan’da ve yurt dışında serbest fotoğrafçı olarak çalışan sanatçının eserleri bireysel sergilerinde ve çeşitli grup sergilerinde sergilenmiştir ve hikâyeleri Yunanistan ve yurt dışında yayınlanmıştır. Bugüne kadar sanatçının işleriyle ilgili dört kitabı yayımlanmıştır.

www.stratisvogiatzis.com

Selanik Fotoğraf Müzesi, Yunanistan’ın fotoğraf sanatına hizmet veren tek devlet müzesidir ve Kültür ve Turizm Bakanlığının himayesi altındadır. Misyonunu, yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde: sergiler planlamak ve düzenlemek; arşiv ve koleksiyonlar oluşturmak; kitap, katalog ve bilgi niteliğinde materyaller yayınlamak ve eğitim programları düzenlemek; uluslararası fotoğraf buluşması Photosynkyria’nın gelişmiş şekli olan PhotoBiennale’yi düzenlemek ve diyalog platformunu fotoğraf önerileri (portfolio reviews) ile zenginleştirmek; ödüller vermek ve buluşmalar düzenlemek; başkalarıyla işbirliği içinde kültürel bir hareketin çekirdeğini oluşturacak paralel etkinlikler geliştirmek; sanatın gündelik hayatla diyalog içinde olacağı ve sözcüklerin, “Kelimeler ve İmgeler” dizisinde olduğu gibi, resimlere eşlik edeceği bir buluşma mekânı yaratmak suretiyle gerçekleştirmektedir.

www.thmphoto.gr, www.photobiennale.gr