Evliya Çelebi Selanik’te

Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. yılı münasebeti ile düzenlenen Evliya Çelebi sergisi Londra ve Atina’dan sonra şimdi de Selanik’te… 

Evliya Çelebi’nin doğumunun 400’üncü yılı anısına hazırlanan ve ilk kez İngiltere’nin başkenti Londra’da açılan “Evliya Çelebi Seyahatnamesi” sergisi Selanik’te açılıyor.

British Council’in “Paylaştığımız Avrupa” projesi kapsamında dünyaca ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin doğumunun 400′üncü yılı anısına hazırlanan ve ilk kez İngiltere’nin başkenti Londra’da açılan “Evliya Çelebi: Seyahatname” sergisinin Yunanistan yolculuğu ilk olarak Atina’da başlamıştı. Sergi şimdi de Selanik’te açılıyor.

Azınlıkça Online’da yer alan habere göre British Council ve Selânik Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen serginin açılışı 24 Ocak Salı günü yapılacak. “Evliya Çelebi Seyahatname” sergisi 17 Şubat’a kadar açık kalacak.

1611 yılında dünyaya gelen Evliya Çelebi’nin doğumunun 400′üncü yılı olan 2011 yılının, Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünce (UNESCO) “Evliya Çelebi Yılı” olarak ilan edilmişti.

İlk kez Londra’da Bethnal Green Library’de açılan sergi Atina’da sergilendikten sonra şimdi de 24 Ocak 2012’de Selanik’teki Yeni Camii Arkeoloji Müzesi’nde açılacak.