Ege’nin iki yakası müzikle buluştu

Ege’nin iki yakası müzikle buluştu

Yunanistan’dan İzmir’e gelen sanatçılar dostluk için “suyun iki yakasını” Seferihisar ve Çeşme’de düzenlenen konserlerde buluşturdu

Yaşar Üniversitesi (YÜ) ve Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası iş birliği ile düzenlenen Türk-Yunan Gençlik Senfoni Orkestrası’nın muhteşem konseri Çeşme Altın Yunus Otel’inde gerçekleştirildi. Konser seyircisine unutulmaz bir gece yaşattı.  Konsere Yunanistan Başkonsolosu Theodore Tsakiris, Atina-Pire Başkonsolosu Beyza Üntuna, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ve eşi Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, mütevelli heyet üyeleri, Rektör Prof. Dr. Murat Barkan ile çok sayıda sanatsever katıldı.

2008 yılında her iki ülkeden yaşları 18-28 arası yaklaşık 70 müzisyenin bir araya gelmesiyle kurulan Türk -Yunan Gençlik Senfoni Orkestrası başarılı konserlere imza atmaya devam ediyor. Her yaz bir araya gelerek Yunanistan ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde konserler veren orkestra bu yılki konserlerinden birini de 26 Ağustos Pazar gecesi Çeşme Altın Yunus Oteli’nde gerçekleştirdi. Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası’nın Türkiye’deki bütün müzik okullarından 1 yıl boyunca yaptığı sınavlarla belirlediği genç müzisyenlerin de yer aldığı orkestrada Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü’nden  4 başarılı öğrenci de hazır bulundu.

Türk şef yönetti

Türk ve Yunan öğrencileri bir araya getiren orkestrayı Türkiye’nin genç yeteneklerinden Şef Orhun Orhon yönetti. Konserde solist olarak çelloda Timotheos Petrin ve kemanda Alexandras Petrin sahne aldı. Sanatçılar, ünlü besteciler Smetana, Brahms ve Dvorak’ın eserlerini seslendirdi.

http://haber.yasar.edu.tr/2012/08/27/egenin-iki-yakasi-muzikle-bulustu/