Ege’de yatlar dostluğa yelken açacak

Bodrum’da 22 Ekim’de başlayacak, Türk ve Yunan sularında düzenlenecek Bodrum Kupası Yelken Yarışları’na yaklaşık 100 ahşap yat ve bin 500 denizci katılacak.

Acıbadem ana sponsorluğunda, Denizbank, Palmarina Bodrum ve Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle Era Bodrum Yelken Kulübü tarafından düzenlenen yarışmaya, yerli ve yabancı yaklaşık 100 ahşap yat ile bin 500 denizci katılacak.

22 Ekim’de yarış kampanasının çalınmasının ardından yatlar, Yalıkavak rotasında mücadele edilecek. Akşam Palmarina Bodrum ve Yalıkavak Belediyesi’nin misafiri olacak yarışmacılar, 24 Ekim’de Didim’e yelken açacak. 25 Ekim’de Yunanistan’ın Kalymnos Adası’na gidecek olan yatlar, 26 Ekim’de İstanköy (Kos) rotasında yarışacak. 27 Ekim’de ise İstanköy-Bodrum rotasında mücadele yapılacak. Era Bodrum Yelken Kulübü Başkanı Erman Aras, yaptığı yazılı açıklamada, Bodrum Kupası Yelken Yarışları’nın yıllar içinde deniz şenliğine dönüştüğünü, komşu Yunan adalarının programa katılımı ile renklenen yarışmanın, iki yaka halkının yakınlaşmasına katkı sağladığını belirtti.

Organizasyonun, ahşap yatların yanı sıra, misafir kategorisi ile şenlik içerisinde olmak isteyen tüm yatlara açık olduğunu anlatan Aras, Bodrum Kupası’nın sadece bir yarış değil, ülke zenginliklerini, yat turizminin gelişimini dünyaya başarı ile tanıtan bir organizasyon olduğunu ifade etti.

Aras, Bodrum Kupası’nın, tersaneleri daha performanslı yatlar üretme yarışına soktuğunu ve her yıl yeni ürünlerin deniz üzerinde seyir anında sergilendiğini ve pazarlandığını kaydetti.