Ege’de Dostluk Köprüsünü Çocuklar Kuracak

Paskalya şenlikleri kapsamında düzenlenen Roket Savaşı etkinliği için Sakız Belediye Başkanı Polidoros Lambrinoudis’in daveti üzerine Sakız’a giden İzmir Ticaret Odası heyeti, İzmir ile Sakız arasında yeni işbirliklerini hayata geçirmek için protokol imzaladı.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve Sakız Belediye Başkanı Polidoros Lambrinoudis’in imzaladığı, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz ve Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu’nun ise şahit olarak imza attığı protokol kapsamında, Sakızlı ve İzmirli çocuklar için karşılıklı gezi organizasyonları düzenlenerek, iki ülke halkı arasındaki dostluğun daha sağlam temellere oturtulması sağlanacak.

Protokol kapsamında, Sakız ile İzmir ve Çeşme arasında, Türk ve Yunanlı çocuklar için karşılıklı gezi organizasyonları gerçekleştireceklerini söyleyen İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Çocuklarımız, birbirlerinin ülkelerini tanıyacaklar. Gelecekteki işbirliklerinin temellerini, çocuklarımızın dostluğuyla daha sağlam temellere oturtacağız” dedi.

DEMİRTAŞ; “İLK GEZİ 23 NİSAN’DA”

İlk olarak 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda Sakız’dan iki öğrenci grubunu İzmir ve Çeşme’ye getireceklerini söyleyen Demirtaş, “İmzaladığımız protokol ile,  Chios’lu çocuklar Çeşme ve İzmir’e gelecek, İzmirli çocuklar da Chios’a gelecek. İlk olarak da 23 Nisan’da, Chios’tan iki öğrenci grubunu,  İzmir ve Çeşme’ye bekliyoruz. Bu geliş gidişler devam edecek ve umut ediyorum ki çocuklarımız birbirlerine aşık olacaklar, evlenecekler. Onlar, gelecekteki dostluğun da temellerini atacaklar.  Artık Ege denizinde savaş uçakları uçmayacak, sadece martıların sesini duyacağız. Çocuklarımızın birlikteliğini göreceğiz” diye konuştu.

25 yıla yakın bir süredir Türk ve Yunan dostluğunu pekiştirmek için çalıştıklarını ifade eden Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu ise, “Bundan 25 sene önce birbirimize bakışlarımız bile farklıydı. Ama bugün böyle değil. Hem birbirimize sevgiyle bakıyoruz hem de ticaretimizi gittikçe geliştiriyoruz.  Sayın Papandreu’nun Dışişleri Bakanı olduğu dönemden bu yana, gerek Samos’ta, Çeşme’de, gerekse İzmir’de Kuşadası’nda yaptığımız toplantılarda her zaman vizelerin kalkmasını dile getirdim. Artık vizeler kalksın”diye konuştu.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticaret hacminin artmasını amaçladıklarını belirten İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, “Sakız Belediyesi ve Valiliği ile ticaret ve dostluğu pekiştirmek için verimli temaslarda bulunduk. İmzaladığımız protokol, iki ülke halkının çocuklarının birbirlerinin kültürünü tanıması açısından çok önemli” dedi.
Sakız Belediye Başkanı Polidoros Lambrinoudis ise, işbirliği anlaşması imzalamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Kuzey Ege Bölge Valiliği Vali Yardımcısı Litsa Lykou da, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için imzalanan protokole elinden gelen yardımı göstermeye hazır olduğunu söyledi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin gelişmesi açısından verimli bir gezi gerçekleştirildiğini söyleyen Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, “Kıyı Ege’de olan belediyeler olarak komşu Yunanistan’la öncelikle günübirlik vizelerin kaldırılması konusunun üzerinde duruyoruz. Umarım en kısa sürede vizelerden kaynaklanan sıkıntılar çözülür. İzmir Ticaret Odası’na bu konuda gerçekleştirdikleri çalışmalar nedeniyle teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Torbalı Belediye Başkanı Ramazan İsmail Uygur da, gezinin son derece verimli geçtiğini, imzalanan protokol ile yeni işbirliklerinin hayata geçirilecek olmasının memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

Aynı coğrafyayı paylaşan iki kıyıyı birbirine daha da yakınlaştıran bir gezi gerçekleştirildiğini söyleyen Karaburun Belediye Başkanı Hamza Serdar Yasa ise, “Yeni yapılanmada görev alan yerel yöneticilerle tanışma fırsatı bulduk. Yakın mesafedeki kültürü tanımak için roket savaşına katılmak önemliydi” diye konuştu.

Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm ise, Rumlarla Türklerin birbirlerine bu kadar yakın olduğunu ve gerçek anlamda bir dostluğu özlediklerine ilk defa şahit olduğunu söyleyerek; “Demek ki, insanlar dini, dili, ırkı ne olursa olsun dostluğu ve dünyada barışı özlemiş. Bunu kendi gözümle gördüğüm için çok mutlu oldum. Dilerim bunun daha da önüne geçer. Ülkelerarası barış hakim olur” dedi.