Ege Kupası 17 Ocak’ta başlıyor

Türkiye Futbol Federasyonu (Tff) tarafından bu yıl 13üncüsü düzenlenecek olan Ege Kupası, 17-22 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Tff’nin resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, 13. Ege Kupası, Türkiye’nin yanı sıra ABD, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Ukrayna, Belçika ve Yunanistan’ın 16 yaş altı milli takımlarının katılımıyla Manisa’da düzenlenecek.

(A) ve (B) gruplarına ayrılan takımların grup maçlarını Akhisar İlçe, Turgutlu 7 Eylül, Kula İlçe, Soma Atatürk, Sart, Salihli Ramiz Turhan ve Saruhanlı İlçe statlarında oynayacağı kupada, 3’üncülük ve final maçları ise Manisa 19 Mayıs Stadı’nda yapılacak.

Türkiye, ABD, Danimarka ve Çek Cumhuriyeti’nin (A), Belçika, Ukrayna, Fransa ve Yunanistan’ın da (B) grubunda yer aldığı kupada, 17 Ocak’ta oynanacak grup maçlarıyla başlayacak heyecan, 22 Ocak’ta grup ikincileri ile grup birincilerinin kendi aralarında yapacakları 3’üncülük ve final müsabakalarıyla sona erecek.

Kupada maç takvimi ise şu şekilde belirlendi:

-(A) Grubu- 

17 Ocak: Çek Cumhuriyeti-Danimarka Kula İlçe

17 Ocak: Türkiye-ABD Soma İlçe

18 Ocak: ABD-Danimarka Turgutlu 7 Eylül

18 Ocak: Türkiye-Çek Cumhuriyeti Salihli Ramiz Turan

20 Ocak: ABD-Çek Cumhuriyeti Saruhanlı İlçe

20 Ocak: Türkiye-Danimarka Akhisar İlçe

-(B) Grubu – 

17 Ocak: Fransa-Ukrayna Akhisar İlçe

17 Ocak: Belçika-Yunanistan Turgutlu 7 Eylül

18 Ocak: Fransa-Belçika Sart

18 Ocak: Ukrayna-Yunanistan Akhisar İlçe

20 Ocak: Fransa-Yunanistan Turgutlu 7 Eylül

20 Ocak: Ukrayna-Belçika Salihli Ramiz Turan

-Dünden bugüne Ege Kupası- 

İlki 1999’da ve Türkiye’nin yanı sıra Romanya ve Rusya’nın 15 yaş altı milli takımlarının katılımıyla “Bora Öztürk” adıyla düzenlenmeye başlanan kupa, 2002 yılından itibaren “Ege Kupası” adını aldı ve 17 yaş altı milli takımlarının katılımına açık hale getirildi. Kupa, 2004 yılından itibaren ise 16 yaş milli takımlarına yönelik olarak düzenleniyor.

2005 yılı dışında her yıl düzenlenen kupaya, bugüne kadar 19 farklı ülkenin genç milli takımları katıldı. Turnuvaya bugüne kadar ev sahibi Türkiye dışında en fazla katılan ülkeler 9’ar kez ile Romanya ve Belçika olurken, bu ülkeleri 8 katılımla Ukrayna izledi.

Türkiye’nin 6 kez şampiyonluk sevinci yaşadığı kupada, Fransa 4, Ukrayna ve Rusya da 1’er şampiyonluk elde etti.

Türkiye, 6 kez kazandığı kupada, bugüne kadar 46 maç oynadı. Bu maçlarda 30 galibiyet elde eden Türkiye, 11 beraberlik, 5 de yenilgi aldı. Türkiye bu karşılaşmalarda 102 gol atarken, kalesinde ise 44 gol gördü.