Edirne’de Yunanistan’dan Esintiler fotoğraf sergisi açıldı

Yunanlı fotoğraf sanatçısı Kostas Vergasın Yunanistandan Esintiler konulu 50 eserden oluşan fotoğraf sergisi Edirne Ticaret ve Sanayi Odası sergi salonunda açıldı.

Serginin açılışına, Yunanistanın Edirne Konsolosu Katerina Varvarigu, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemil Güler, Edirne Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Özcan, Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Serdar İyiiz, sanayiciler, iş adamları ile çok sayıda davetli katıldı.

Yunanistanın Edirne Konsolosu Katerina Varvarigu, serginin açılışında yaptığı konuşmada, bu hafta sonu Edirnede bir yolculuğa çıktıklarını söyledi.

Bu yolculuğun dün akşam Trakya Üniversitesinin muhteşem orkestra eşliğinde başladığını vurgulayan Varvarigu, sergiye katılanları, çalışma arkadaşlarıyla Kostas Vergasın objektifinden çıkan karelerle Yunanistanın bilinen ve bilinmeyen değişik yörelerine seyahat etmeye davet ettiğini belirtti.

Kostas Vergasın tanınmış bir fotoğraf sanatçısı olduğunu ifade eden Varvarigu, şunları kaydetti:

Temaları çok kişi tarafından turistik diye yorumlansa da duygusal bir yaklaşımı vardır. Umarım bu fotoğraflar rüyalarınızı süsler. Bu rüyalar çok kolay gerçekleşebilecek rüyalardır. Yunanistan çok yakınınızda. Aynı mahalledeniz. Bu demek oluyor ki büyük bir kolaylıkla birbirimizi ziyaret edebiliriz.

Sanatçının katılmadığı sergi, bir hafta açık kalacak. Sanatçının çalışmaları, Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Finlandiya, Belçika, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Romanya ve Almanyada da sergilendi.

AA