Dışadönüklük: Selanik’ten 43 modern Yunanlı sanatçı İstanbul’da

Selanik her zaman kozmopolitti. Uygarlığın ve tekamülün ışığını yayan ve tüm milletlerden ve dinden insanları kendisine çeken, yol gösterici bir şehir. Tarih içerisindeki yolculuğu, ticari, sosyal ve özellikle kültür ile iletişimini hiçbir zaman kesmeyen İstanbul ile bir çok kez paralel olmuştur. 4 – 27 Ekim 2012 tarihleri arasında Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, Sismanoglio Megaro’da başlangış noktaları Selanik olan 43 modern Yunanlı sanatçının eserlerine  ev sahipliği yapıyor. Sergiyi hazırlayanlar, sergi başlığını «Dışadönüklük» olarak belirlediler, ki bu başlık bugün Yunan toplumunda var olan bir eğilimi ifade etmektedir:  Ekonomik krizi körükleyen vazgeçme havasına karşı direnen, olumsuzluğa yaratıcılıkla cevap veren, kendi içlerine kapanmayan ve sunulan fırsatlara açılan  genç insanlardır.

Küratör : Yanis Bolis, Selanik Devlet Çağdaş Sanat Müzesi küratörü. Sergi kataloğundaki önsözünde şöyle yazıyor: «Sanatçılar, bir tarihi- şahsi ve ortaklaşa yaşanmış olayları – anlatmak için gelmekteler ve eserler, tümüyle yaratıcılarının fiilli-eleştirici durumunu biçimlendirmeyi, bununla görsel bir müdahaleyi iletmeyi arzu etmektedirler. Sanat, «direnişi», « karşı gelişi» ve « diyalogu ile» bir dilin,  bir faaliyetin, bir ifadenin ve bir görüşün dramatik ve belirgin olarak yeniden düzenlenmesidir. »

Katılan Sanatçılar : Lila Agrafioti, Nikoletta Antonakou, Nikolas Bliatkas, Vassiliki Douzeni, Panagiotis Kalogiannis, Dimitris Karlaftopoulos, Antigoni Kavvatha, Despina Konstantinou, Apostolos Kotoulas, Sotiris Lioukras, Alexandros Maganiotis, Dimitris Merantzas, Efstathia Milaraki, Kyriakos Mortarakos, Antonis Papadopoulos, George Papakarmezis, Spiridoula Politi, Natassa Poulantza, Vasilis Poulios, Vasileios Sivvas, Giorgos Tserionis, Maria Tsimbourlas, Alexia Tsimika, Andreas Vais, Vasilis Zografos, Alex Dimitriadis, Sarantis Gagas, Theodore Lalos, Giannis Stamenitis, Elli Griva, Nikos Terzis, Rania Fragoulidou, George Tansarlis, Dora Dimitriadou, Sofia Kyriakaki, Giorgos Pallis, Christos Kountouras, Froso Papadimitriou, Daphne Rocou, George Koftis

Yer: Sismanoglio Megaro, İstiklal Cad. No. 60, Beyoğlu
Açılış:  Perşembe, 4 Ekim 2012, saat 19.00
Sergi süresi & saatleri: 4-27 Ekim 2012, Pazartesi- Cuma: 15.00 – 20.00,
Cumartesi & Pazar: 12.00-19.00

Giriş ücretsizdir.


Ξενοδοχεία στην Κωνσταντινούπολη


Ξενοδοχεία στη Σμύρνη


Ξενοδοχεία στην Καππαδοκία