Dikili Barış ve Demokrasi Festivali Başlıyor

Dikili Barış ve Demokrasi Festivali, ‘Dikili Barış ve Nazım Hikmet Günleri’ temasıyla 1 Eylül Dünya Barış Günü başlıyor. Politikacı, yazar, sanatçı ve akademisyenleri buluşturacak olan festivalde, barış teması ele alınacak. Festivalde yazar Yaşar Kemal’e ‘Dikili Nazım Hikmet Barış Ödülü’ verilecek.

Tüm barışseverleri festivale beklediklerini belirten Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, “Dikili’den, ülkemizde, sınırlarımızda ve tüm dünyada barış için sesleneceğiz. ‘Çocuklarımıza kıymayın efendiler’ diye haykıracağız” dedi.

Terör saldırıları nedeniyle yaşanan can kayıplarının kendilerini üzdüğünü belirten Başkan Özgüven, savaşlardan sadece bir avuç rant grubunun faydalandığına dikkat çekti ve şöyle konuştu: “Yine binlerce insan kin, nefret ve vahşet üçgeninde canlarını yitiriyor. Yine insanlığın ortak zenginlikleri yok ediliyor, yıkıma uğratılıyor. Bir avuç egemen ve silah tüccarı dışında savaşların kazananı yok. Barışa en çok ihtiyacımız olan günleri yaşıyoruz. İşte bu nedenle biz, savaşların sonuçları olan acı ve yıkımların tekrarlanmaması için, savaşsız, sömürüsüz güzel günler için, ülkemizde, sınırlarımızda ve dünyada barış talebimizi haykırmak için bir araya geliyoruz. Bu buluşmada aramızda savaşsız ve sömürüsüz dünya mücadelesinin büyük ismi dünya şairi Nazım Hikmetimiz de olacak. İsmiyle anılacak olan parkta onunla kucaklaşacağız. Ayrıca, 1 Eylül’de Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ile birlikte kurumsallaştıracağımız Dikili Nazım Hikmet Barış Ödülü’nün ilki ülkemizin değerli edebiyatçısı ve barış adamı Yaşar Kemal’e verilecektir.”

FESTİVAL

Dikili Barış ve Demokrasi Festivali’nde gerçekleştirilecek ‘Nazım Hikmet ve Barış’ paneline Sanatçı Tarık Akan, Rutkay Aziz, Yazar Hıfzı Topuz, Yazar Doğan Hızlan, Kıymet Coşkun, Orhan Alkaya, Şair Haydar Ergülen, Heykeltraş Mehmet Aksoy konuşmacı olarak katılacak.

‘Ülkemizde, Sınırlarımızda ve Dünyada Barış’ konusu, CHP 22. Dönem İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü, 22.Dönem Ankara Milletvekili Prof.Dr. Yakup Kepenek, Sol Koalisyon Partisi Dışişleri Sorumlusu Panos Trigazıs tarafından masaya yatırılacak.

Av. Arif Ali Cangı, Hasankeyf Yaşatma Girişimi’nden Serhat Resul, Derelerin Kardeşliği Platformu’ndan Ömer Şan, Allianoi Girişimi’nden Prof. Dr. Üstün Reynat, Dr.Oya Otyıldız, Prof. Dr. Ali Osman Karababa, EGEÇEP’ten Av.Berrin Esin Kaya’nın katılacağı panelde de ‘Çevre ve Barış’ konusu ele alınacak.

‘Sınırlarımızda ve Dünyada Barış’ paneline CNN Türk’ten Enver Aysever, 19. Dönem Milletvekili Ercan Karakaş, 18. Dönem Milletvekili Fikri Sağlar da katılacak. ‘Yerel yönetimler ve barış’ konulu konferansta da 20.dönem Samsun Milletvekili Murat Karayalçın konuşmacı olacak.

Genco Erkal tek kişilik oyunu sahneleyecek. Sanatçı Fide, Moğollar ve Melike Demirağ bir konser verecek. Festivalde ayrıca, halk oyunları grupları, sokak tiyatroları, belgesel gösterimleri, kitap imza ve şiir dinletileri gerçekleştirilecek. Ayrıca, gazeteci yazar Ümit Otan’ın ‘Geçmişten günümüze Dikili festivalleri’ konulu resim sergisi açılacak. – İZMİR