Darüşşafaka okulunda Yunan kültürü haftası

19-23 Kasım 2012 tarihleri arasında Yunanistan, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na  yolculuk ediyor.
Modern Yunan şiiri, Antik Yunan felsefesi, Yunan matematikçi ve astronomlar üzerine çalışmalar yürüten gruplar, Yunanistan’ı ve kültürünü daha iyi tanıyabilmek için, okul öğretmenlerinin   öğrencileriyle beraber hazırladıkları aktivitelerden sadece birkaçı. Etkinlik kapsamında akşamları  Darüşşafaka’nın küçük  yaşlardaki öğrencileri, uyumadan önce masallar yerine Aisopos’dan mitler dinleyecek, okulun restoranında Yunan müziği çalacak. Ayrıca İstanbu’ldaki Yunanistan Başkonsolosluğu, Yunanca  ve Yunan dans  dersleri sunacağı etkinlikte Darüşşaşfakalı öğrencilerinden bir grup da Sismanoglio Megaro’yu ziyaret ederek, sanatçı Panos Mitsopulos ile beraber konusu Konstandinos Kavafisin «İthaki» şiiri olan bir sanat atölyesine katılacak. Son olarak Başkonsolos Sayın Nikos  Matiudakis personel ile beraber  okul öğrencileri için özgünbir Yunan yemeği hazırayacak!

Okul için birkaç söz:
Darüşşafaka Eğitim Kurumları, bir hayır kurumu tarafından açılan ilk özel okul olarak 1863 yılından bu yana varlığını sürdürmektedir. Annesi veya babası hayatta olmayan, ailelerinin olanaksızlıkları nedeniyle iyi eğitim alma fırsatı bulamayan çocuklara ilkokul dördüncü sınıftan liseyi bitirinceye kadar tam burslu ve yatılı, İngilizce ağırlıklı eğitim vermektedir. Öğrencilerin olağanüstü akademik ve sosyal imkanlarından faydalandığı Darüşşafaka, kendine has “özerkliği” ile Türkiye’nin en iyi okulları arasındaki yerini koruyor.
Darüşşafaka Eğitim Kurumları, eğitimde fırsat eşitliği sağlayarak yaşam boyu öğrenen, çağdaş, özgüvenli ve topluma karşı sorumlu liderler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Darüşşafaka günümüzde 1.000 ‘e yakın öğrenciye eğitim vermektedir.