Daha Çok Ticaret, Daha Çok Dostluk

Ekonomik krizdeki Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Kiriakos Loukakis, Türk turistleri ülkelerinde zevkle ağırladıklarını belirterek, yeni turizm sezonunda daha fazla Türk turist görmek istediklerini söyledi.  Türkler’e yönelik en hızlı ve en uygun fiyatta vize uygulayacaklarını açıklayan Loukakis,  Kordon’daki İzmir başkonsolosluk binasının satılık olmadığını açıkladı.

ADVERT

Aralık ayında Türkiye’ye atanan Büyükelçi Loukakis, İzmir’e yaptığı ilk ziyarette Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Todori Tsikaris ve  Yunanistan Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Lambis Konulakis ile birlikte, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret etti.  Loukakis, geçtiğimiz günlerde Yunanistan Başbakanı Samaras’ın Türkiye’yi ziyaret ettiğini belirterek, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin bu sayede daha da güçleneceğini söyledi.  Demirtaş da “Daha çok ticaret, daha çok dostluk” dedi.

“Ününüz hudutları aştı”

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş’ın ününün çoktan İzmir’i, hudutları aştığını belirten Loukakis, el ele verip  ekonomik ilişkilerin gelişmesini arzuladıklarını kaydetti.  Büyükelçi, “ Biliyorsunuz Türk turistleri Yunanistan’a zevkle kabul ediyoruz. İyi turistler ve iyi dostlar. Gelmeye devam etmelerini arzu ediyoruz.  Geçen sene Yunanistan’dan 700 bini aşkın turist Türkiye’ye, Türkiye’den de 600 bini aşkın turist Yunanistan’a gitmiş” dedi.

ADVERT

Yunanistan olarak Schengen alanı anlaşmasına imza attıklarını belirten Loukakis, bu anlaşmaya uymak zorunda olduklarını ancak Schengen ülkeleri arasında ülkeye giriş noktalarında hızlı vize verme programını kullanan ilk ve tek ülke olduklarını söyledi.  Loukakis, “Yaz döneminde yine bu programı çalıştıracağız. Programı yine yenileyerek hizmete sunacağız. Ülkeye giriş noktalarında vizeler daha uygun fiyatlara ve hızlı şekilde verilerek hizmeti desteklemek amacıyla uygulanıyor.  Yunanistan, Türk vatandaşlarına vizenin kaldırılması için girişimlerde bulundu.  Maalesef Schengen anlaşmasından dolayı yapacak bir şeyimiz yok. Vizeler önemli bir konu ama Yunanistan ile Türkiye ortak ticaret konusu çok daha önemli” diye konuştu.

Satılık değil

Kordon’daki Yunanistan tarihi İzmir Başkonsolosluğu Binası’nın satılık olduğu iddialarını daha önce yalanladıklarını ifade eden Loukakis, “Tam aksine bu binanın yenilenmesi için izinlerin çıkmasını bekliyoruz. Başkonsolosluk olarak işlemeye başlayacak” dedi.

Kimse caymasın

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Yunanistan’ın vize konusunda niyetinin iyi olduğunu belirterek, “Turizm sezonu başlıyor. Kimse vize zor diye caymasın” dedi. Bodrum ve Antalya’da başlayan çıkışlarda vize kolaylığının daha yaygınlaşacağını belirten Demirtaş, “En kolay vize alınan ülke Yunanistan olacak. Ben bunu iddia ediyorum. Odamızın üyelere yardım için yaptığı vize başvurularında yarı vizeyi Yunanistan Konsolosluğu’ndan alıyoruz. İltica edenlerin geri dönüşüne imkan sağlayacak anlaşmayı imzalamamız ile vize sorunu tarihe karışacak” diye konuştu.
İTO için en öncelikli ticari ilişkilerin kurulacağı ülkenin Yunanistan olduğunu dile getiren Demirtaş, Yunan halkı ile aynı denizi, havayı, gelenekleri ve kaderi paylaştıklarını söyledi. 1992’de oda başkanı olduğunda birinci önceliği Yunanistan ile olan ticareti geliştirmek olarak belirlediğini ifade eden Demirtaş, “O zaman ticaretimiz 200 milyon dolardı. Her yıl ekonomik zirveler düzenledik. Fuarlarda birlikte olduk. 2005 yılında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasının imzalanmasını gerçekleştirdik. O zaman ticaretimiz 2 milyar dolara çıktı. Şimdi 5 milyar dolar. Samaras ve Tayyip Erdoğan bunun 10 milyar dolar olması gerektiğini ifade etmiş. Bunu başbakanlar söyler ama bizler yapacağız. Aramızda sorunlar olacaktır. Ama sorunlar bizim değil siyasetçilerin işi. Biz işadamları olarak daha çok ticareti hedeflemek durumundayız” şeklinde konuştu.

Selanik’e feribot çalışsın

Ticaretin gelişmesi için ulaşım projelerine ağırlık verdiklerine vurgu yapan Demirtaş, Atina-İzmir uçak seferi ile ilgili çok uğraştıklarını, sayı az da olsa haftada iki defa Atina’ya gidilebildiğini söyledi. Sakız ve Midilli’ye feribotla ulaşımın sözkonusu olduğunu belirten Demirtaş, şöyle devam etti: “Ama ana kıta ile ulaşım yok. Bu çok geç kaldı. İzmir ile Volos ve Selanik arasında feribotu, ro-ro’yu mutlaka koymak zorundayız. Bir Yunanlı ve Türk denizci grubu bu konuda ciddi çalışmalar yapıyorlar. O zaman Avrupa’ya yol kestirmeden, düz bir çizgi ile gidecek. Çağ artık kruvaziyer çağı. Kruvaziyer konusunda Kuzey Ege gerekli payı alamıyor. İzmir olarak başarı yakaladık ama Selanik pay alamıyor. Biz Miami’de kruvaziyer fuarında sadece İzmir’i pazarlamıyoruz. Tanıtım yaptığımız limanlar arasında Volos da, Selanik de var. Dünyadaki bütün kruvaziyer firmalarına bu rotayı öneriyoruz. Daha çok ticaret, daha çok dostluk. Şu an aleyhimize bir dış ticaret var. Yunanistan 2 milyar dolar daha fazla ihracat yapıyor. Ama bundan dolayı üzülmüyoruz. Keşke ticaretimiz daha çok olsa”.

Demirtaş, Büyükelçi Loukakis’e günün anısına bir halı hediye etti.

Kaynak: izto.org.tr