“Cuma,Cumartesi, Pazar”: Farklı dinden ve mezhepten 5 fotoğrafçı ötekini anlıyor, anlatıyor

CUMA-CUMARTESI-PAZAR

CUMA, CUMARTESİ, PAZAR
Farklı dinden ve mezhepten 5 fotoğrafçı ötekini anlıyor, anlatıyor

Birlikte yaşamayı, sevmeyi, ötekini anlamayı, saygı göstermeyi, anlatmayı ve yeni kültürlere tanıtmayı amaçlayan 5 fotoğrafçı, belgesel fotoğraflarla halklar arasındaki bağın daha da kuvvetlenmesine aracılık ediyor.

Yunanistan İstanbul Başkoskonsolosluğu, SEV Vakfı ve Arge Gümrük Müşavirliği Ltd.Şti. desteği ile “CUMA, CUMARTESİ, PAZAR”adli sergi 11 Aralık 2015-31 Aralık 2015 tarihleri arasında Sismanoglio Megaro’da gerçekleşecek.

İnançlar insanoğlunun varlığı kadar eskidir ve tüm dünyada olduğu gibi, üzerinde yaşadığımız bu kadim topraklardaki çok renkliliğin de kaynaklarından biridir.
Birbirinden farklı uygulamaları, örf ve adetleri olsa da tüm dinlerin mesajı aynıdır: “Birliktelik, birbirini sevme, ötekini tanıma ve saygı gösterme.”

Tarih boyunca bu topraklardan geçen birçok kültürün izleri, giderek artan bir hızla yok oluyor. Bu yok oluş ve kayıplar, asırlardır İstanbul’da yaşamış ve yaşamakta olan halklar arasındaki bağların da zayıflamasına neden oluyor.

Farklı dinden, mezhepten ve toplumdan beş fotoğrafçı, bu sergide fotoğrafın görsel dili sayesinde “ötekini anlamayı ve yeni kültürlere tanıtmayı” amaçlayarak, halklar arasındaki bağın daha da kuvvetlenmesine aracı olmaya çalışıyor.

Görsel sanatlarda, özel olarak da “belgesel fotoğrafta”, hiç bir konunun sonu yoktur. Zaman ve mekân süreci içinde doygunluğa ulaşan konular, paylaşma zeminine ulaşır.

Alberto Modiano, Berge Arabian, Emine Ülkerim, Mıgırdiç Arzivyan ve Niko Manginas ta “Cuma,Cumartesi, Pazar” adını verdikleri sergilerinde; inancı, ötekini, sevgi ve saygıyı, anlayışı, anlama ve anlatmayı, belgesel fotoğrafların izini sürerek sanatseverlere aktarıyor.

Tarih: 11 Aralık 2015-31 Aralık 2015 tarihleri arasında
Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi-Cuma: 15.00-20.00, Cumartesi: 10.00-14.00
Giriş ücretsizdir.
Adres: Sismanoglio Megaro, Istiklal Caddesi No 60, 34433, Galatasaray-Beyoglu, Istanbul
Tel: +90 212 244 9335 +90 212 244 9335

Bilgi için : Mıgıdiç Arzivyan 0532 242 77 98

CUMA-CUMARTESI-PAZAR_poster

Kaynak