“Bir günde 12 dil-gelin ve bizlerle birlikte Avrupa Dil Günü’nü kutlayın”

29 Eylül Sismanoglio Megaro’da: “Bir günde 12 dil – gelin ve bizlerle birlikte Avrupa Dil Günü’nü kutlayın!”

Diller yeni kapıları açar! Yeni bir dil öğrenmek ve sunacağı fırsatlardan yararlanmak için asla çok yaşlı olamazsınız. 29 Eylül günü, İstanbul’daki kültür enstitüleri ve konsolosluk misyonları 12 dili temsilen Yunanistan Başkonsolosluğu’nun Sismanoglio Megaro binasında bir araya gelerek Avrupa Dil Günü’nü, eğlenceli dil oyunları, tarihi Pera semtinde “hazine avı”, geleneksel ve modern dans gösterileri, kısa filmler, çocuklar ve yetişkinlerin hoşuna gidecek çeşitli sürprizlerle kutlayacaklar. Gelin ve tadımlık kurslara katılarak aslında düşündüğünüzden daha fazla yabancı dilde kelimeyi bildiğinizi fark edin!

Bu yılki katılmcılar arasında, Avusturya Kültür Ofisi, British Council, Yunanistan Başkonsolosluğu, İsveç Başkonsolosluğu, Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, Hollanda Kraliyeti Başkonsolosluğu, Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi, Goethe-Institut, Fransız Kültür Merkezi, Cervantes Enstitüsü, İtalyan Kültür Merkezi, Ankara Üniversitesi TÖMER ve Wildenberg Hollanda Kültür Merkezi yer almakta.

Etkinlik Yeri: Sismanoglio Megaro, İstiklal Cad. No.60, Beyoğlu,  İstanbul.

Tarih ve Zamanı: 29 Eylül 2012, Cumartesi, 12.00-18.00 saatleri arası.

Bilgi notu: Strasbourg’da yer alan Avrupa Konseyi’nin inisiyatifiyle, Avrupa Diller Günü 2001 yılından bu yana 26 Eylül’de kutlanmaktadır. Avrupa çapında 800 milyon Avrupalı’nın 47 üye ülkesiyle temsil edildiği Avrupa Konseyi, okul içinde ve dışında her yaş aralığında daha fazla dil öğrenmeyi teşvik etmektedir. Bu gün kapsamında, Avrupa çapında, çocuklar için veya çocuklarla birlikte katılınabilecek etkinlikler, televizyon ve radyo programları, dil kursları ve konferansları gibi bir çok etkinlik düzenlenmektedir.

Avrupa Dil Günü neden var? Başka bir Avrupa ülkesinde çalışma veya eğitim görme fırsatı bir çok insanın dil engeline takılmaktadır. Globalizasyon ve çok uluslu şirketlerin artmasıyla vatandaşlar kendi ülkelerinde çalışmak isteseler dahi yabancı bir dile ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Avrupa dil açısından oldukça zengindir, 200’den fazla Avrupa dili bulunmaktadır ve kökenleri farklı kıtalardan gelen insanlar tarafından konuşulmaktadır. Bu, tanınması, kullanılması ve mutluluk duyulması gereken önemli bir kaynaktır. Başka insanların dilini öğrenmek, kültürel farklılıkların üstesinden gelip, birbirimizi daha iyi anlamayı sağlar. EDL’nin resmi sayfasını ziyaret ederek daha geniş bilgi alabilirsiniz: http://edl.ecml.at/

İstanbul’da, Avrupa Dil Günü dolayısıyla her sene düzenlenen etkinlikler Yunanistan Başkonsolosluğu’nun Sismanoglio Megaro merkezinde EUNIC topluluğu Türkiye, (Avrupa Birliği Ulusal Kültür Enstitüleri) himayesinde bu sene 3. kez düzenlenecektir.

 


Ξενοδοχεία στην Κωνσταντινούπολη


Ξενοδοχεία στη Σμύρνη


Ξενοδοχεία στην Καππαδοκία