Beyoğlu’da Profiterolüyle ünlü İnci Pastanesi kapanma tehlikesiyle karşı karşıya

Cumhuriyet’ten Özlem Güvenli’nin haberine göre Emek Sineması’nın da kapatılmasına neden olan proje nedeniyle İnci Pastanesi’nin kira sözleşmesi haziran ayında tek taraflı olarak feshedildi. Pastanenin 51 yıllık emektarı Musa Ateş, mahkeme kararına uyacaklarını belirterek “İnci Pastanesi burada kuruldu. Burada halkıyla bütünleşti. Başka yerde olmaz. Davayı kaybedersek başka bir yerde açmayı kesinlikle düşünmüyorum” dedi.

İnci Pastanesi 1944 yılında Luka Zigoris tarafından bugünkü yerinde, yani Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde 124 numaralı tarihi binada kapılarını açtı. Profiterolü ile ünlü pastanenin bugünkü işletmecisi Musa Ateş, pastaneye ilk adımını 12 yaşında attı. Ateş, 1960 yılında öğrenciyken İnci Pastanesi’ne gidip iş istediğini anlatarak “Sen öğrencisin iş veremeyiz, dediler. ‘Peki canınız sağolsun’ dedim. Çıkarken durdurdular, ‘İyi bir çocuğu benziyorsun, uygun olan saatlerinde gel buraya’ dediler. İşte o günden beri buradayım” dedi.

Zigoris’in vefatından sonra pastanenin kızına kaldığını anlatan Ateş, “Burası bizim ekmek teknemiz. Bay Luka öldükten sonra da hiçbir şey değişmedi, aynen devam ettik” diye konuştu.

Basamaklar bozulmuş!

Emekli Sandığı’na ait tarihi binanın en eski kiracısı olduklarını belirten Ateş, en son 2006’da bir kira sözleşmesi imzaladıklarını ifade etti. Her yıl kira sözleşmesi yapmadıklarını kaydeden Ateş, 6 Haziran 2010’da kira sözleşmesinin tek taraflı feshedildiğinin kendilerine bildirildiğini anlattı. Ateş “Neden iptal ettiklerini sorduğumda ‘Binanın basamaklarını bozdunuz’ dediler. Giriş kattaki dükkânın hangi basamakları bozduğunu anlamak mümkün değil” dedi. Tarihi bina için hazırlanan yenileme projesine karşı Mimarlar Odası’nın açtığı davaya müdahil olan Ateş, Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararına yapılan itirazın 9 Şubat’ta görüşülmesini bekliyor.

Davada bekledikleri karar çıkmazsa İnci Pastanesi’ni bir daha açılmamak üzere kapatacağını dile getiren Ateş, şunları söyledi: “Bu kültürün yaşatılması gerek. Bakım onarım restorasyon, ne yapacaklarsa yapsınlar. Ama iş bittikten sonra burası tekrar İnci Pastanesi olarak açılsın istiyoruz. Fakat öyle bir niyet yok. Bizden bir an önce burayı boşaltmamızı istediler. Kimse sonrasına ilişkin bir öneride bulunmadı. İnci, profiterolüne ismini vermiş, ün salmış bir pastane. Profiterolün anası babası İnci’dir. İnci Pastanesi başka yerde olmaz. Burayı herkes biliyor. Tanımayan yok. Markiz’i tekrar açmak istediklerinde ne oldu? Aynı yerde aynı hizmeti vermek istediler ama eskisi gibi olmadı. İnci Pastanesi kapanırsa bir kültür de yok olacak.”

Pastanenin emektarı Musa Ateş, mahkeme kararını bekliyor. (Fotoğraflar: VEDAT ARIK)

Kaynak : internethaber.com