“Balkan Breeze” Resim Sergisi Açıldı

balkan_breeze

Balkan sanatçılarını bir araya getirerek kültürel bir mozaik oluşturmayı amaçlayan, “Balkan Breeze” resim sergisi açıldı.

Summart Sanat Merkezi’nde açılan sergide, Türkiye, Romanya, Arnavutluk, Yunanistan gibi ülkelerden 12 sanatçının 30 eseri sergileniyor.

Açılışta AA muhabirine açıklama yapan serginin proje sorumlusu Özlem Aleçakır, Balkan sanatçılarının samimi olduklarını ve bu samimiyetlerini sanatlarına yansıttıklarını söyledi.

İnsanları bir araya getirecek en iyi bağın sanat olduğunu vurgulayan Aleçakır, “Balkan Breeze (Balkan Esintisi) dememizin sebebi aslında Balkan ülkelerindeki sanatçılardan bir mozaik oluşturmak. Balkan sanatçılarının sanat anlayışının bir araya gelmesini istedik. Balkanlar coğrafi olarak ayrılmış olsalar da kültürel olarak birbirlerine çok yakınlar. Sanat anlayışları da birbirlerine çok benziyor.” dedi.

“Burada ortak bir dil, ortak deneyimler var”

Sergide resimleri bulunan Yunan ressam Angelika Vaxevanidou, serginin, çok yetenekli sanatçıların resimlerinden oluştuğunu belirterek, “Farklı coğrafyalardan sanatçıların bu sergide bir araya gelmesi benim çok ilgimi çekti. Burada ortak bir dil, ortak deneyimler var. Benim eserlerim de genelde insanlarla ilgili. Daha çok kimliklerle ilgileniyorum. Resimlerimdeki insanlar, siz kim olmasını istiyorsanız onlardır.” ifadesini kullandı.

Sergide yer alan iki Türk sanatçıdan biri olan Yiğit Yazıcı da Balkanlar’da Türk kültüründen çok parça bulunduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:

“Biz yaklaşık 100 yıldır yüzümüzü tamamen Batıya çevirmiş durumdayız. Bu demektir ki bizim hayatımızda Batıdan çok etki var. Bizim sanat eserimizde de Batı izlerini görmek çok doğal. Ben kendimi tam Doğulu da göremiyorum, Batılı da göremiyorum. Bu durum resimlerime de yansımış durumda.”

Sergi, 30 Haziran’a kadar Seyrantepe’deki Summart Sanat Merkezi’nde görülebilecek.

Summart Sanat Merkezi
Huzur Mah. Fazıl Kaftanoğlu Cad. No:3, Summa Plaza, 34396
Seyrantepe-İstanbul
Tel : +90 212 278 7100