Avrupa Kültür Gecesi – Bir Gecede 12 Ülke

20 Haziran Çarşamba aksamı İstanbul’da bir ilk gerçekleşecek: Avrupa Kültür Gecesi

On iki Avrupa Kültür Enstitüsü ve Başkonsolosluğu kapılarını çeşitlilik gösteren bir kültür-sanat programı ile 20.00-24.00 saatleri arasında halka açacak. Katılımcılar, gece boyunca canlı konserleri, film gösterimlerini ve sergileri takip edebilecek, günlük kültürel faaliyetlerimiz hakkında bilgi alacak ve İstanbul’un güzel mekânlarının keyfine varacaklar.  Avrupa Kültür Gecesi, Avrupa’nın kültürel çeşitliliğini kutlayacağımız ve her yıl yinelenen bir etkinliğe dönüşecek.

Bu etkinlik, Avrupa Birliği üye ülkeleri uluslararası kültürel ilişkiler enstitülerinin iletişim ağına dâhil olan EUNIC Türkiye’nin çatısı altında düzenlenmektedir.  Konsolosluklar ile enstitüleri daha yakın bir işbirliğine teşvik edecek olan etkinlik Avrupa kültürünü tanıtacak bir dizi faaliyetin ilkidir. Katılımcı ülkeler sırasıyla Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Polonya, Romanya, Slovakya ve Yunanistan’dan oluşmaktadır.

Yunanistan Başkonsolosluğu’nun İstiklal Caddesi üzerinde numara 60’taki Sismanoglio Megaro binası o tarihte, gece yarısına kadar açık olacak ve ziyaretçilere geç saatlere kadar 20 yüzyılın başlarında çekilmiş nadir fotoğraflardan oluşan “İstanbul manzaralarının fotoğrafçı Achille Samandji ile Eugene

Dallegios’un objektifinden görüntüleri” sergisini gezme imkanı sunacak. Buna paralel olarak, binanın 1. katında  Yunanistan Başkonsolosluğu, Çek Cumhuriyeti’nin kısa film gösterisi programına da ev sahipliği yapacaktır.

Etkinliklere katılım ücretsizdir.