‘Avrupa Gençlik Müzesi Projesi’ kapsamında Yunanlı ve Türk Gençler Sanatseverlerle Buluşuyor

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Gençlik Kültür Evi Derneği (GENÇEV) ile ortaklaşa yürütülenAvrupa Gençlik Müzesi Projesikapsamında Yunanlı ‘Balkan Colla’müzik grubu üyelerini ağırladı.

Başkanlık Hizmet Binası’nda Vasileios Themelis, Aristeidis Christovitsis, Vasileios Kommatas, Traianos Almpanoudis ve Leonidas Palaskas’tan oluşan ve 4 ay önce amatör ruhla kurulan grup üyelerinin seslendirdiği Balkan ezgilerine mandolin ve bağlamayla eşlik eden Tanık, Yeni Türkü grubunun sevilen parçası Yedikule’yi çalarken grup üyeleri de parçayı Rumca seslendirdiler.

GENÇEV’in ‘Avrupa Birliği Bakanlığı Sivil Toplum Diyaloğu Kültür Sanat Hibe Programı’ kapsamındauygulamaya başladığı ve ilkini 2011 Eylül ayında Yunanistan’ın başkenti Atina’nın Oropos bölgesinde gerçekleştirdiği projenin ikinci ayağı Ankara’da Kuğulupark, Sakarya ve Yüksel Caddelerinde sanatseverlerle buluşuyor.

‘Gençlerle Sanat Her Yerde’ sloganıyla gençlerin ve genç sanatçıların projede yer alan sanatsal vekültürel aktiviteler aracılığıyla kültürlerarası diyalog içerisinde aktif bir şekilde yer almalarını sağlamakamacıyla müzik ve plastik sanatların yanı sıra öykü anlatımı oturumlarına ve farklı sanatsal gösterilerin yer aldığı atölye çalışmalarını içeren projede yer almalarından duydukları memnuniyeti dile getiren grup üyelerinden Aristeidis Christovitsis, Başkan Tanık’ın mandolinini ustalıkla çaldı.

Kentlerin sanatsal faaliyetler ile canlı kalabileceğini ve bu anlamda Kızılay kent merkezini 24 saat yaşayan bir yerleşim alanı yapmak için sanatın çok büyük önem taşıdığını ifade eden Çankaya Belediye BaşkanıBülent Tanık, “Sanat vesilesiyle gençler arasında kültürel bağ kurmaya çalışan Avrupa’nın değişik ülkelerinden sanatçılar gerçekleştirdikleri gösterilerle kentimizin sanat hayatına renk katıyorlar. Onları burada ağırlamaktan büyük keyif alıyoruz” diye konuştu.

Yunanlı ‘Balkan Colla’ grubunun yanı sıra Türk, İngiliz, Portekiz, İtalyan ve İspanyol gruplarda projede sahne alacaklar. – ANKARA

haberler.com