Atatürk Evi’nde restorasyon başlıyor

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras’ın dün Selanik’te Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris ile görüşmesinde Atatürk Evi’nin restorasyonu ve çevresinin düzenlenmesi konuları ele alındı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyette bulunan Atatürk Evi’ne, beş ay sürecek restorasyon çalışmaları nedeniyle 18 Haziran 2012’den itibaren geçici süreyle ziyaretçi kabul edilmeyecek.

Uras, Selanik ziyaretinin ardından, Selanik Rotonda meydanından Atatürk evine özel bir yürüyüş yolu yapılacağını açıkladı.

Atatürk Evi’nin bulunduğu semtin iyileştirilmesi, otoparkının güzelleştirilmesi ve dinlenme alanlarının yapılmasının proje dahilinde olduğunu dile getiren Uras, projeye Boutaris’in destek verdiğini ve şehre Türk vatandaşlarının ziyaretini beklediğini ifade etti.

Konumu dolayısıyla Balkanların giriş kapısı sayılan Selanik ve çevresinin turizm açısından büyük potansiyele sahip olduğunu söyleyen Uras,  Selanik’ten sorumlu Bölge Başkan Yardımcısı Apostolos Tzitzikostas ile görüşmesinde de THY’nin İstanbul’dan seferlere başladığı Selanik ile hava bağlantısının geliştirilmesi, İzmir ve Selanik arasında yolcu ve yük taşımacılığı için deniz bağlantısının kurulması konularının gündeme geldiğini belirtti.

AA