31. İstanbul Film Festivali’nde Yunanistan’dan 5 Film Gösterimde

31. İstanbul Film Festivali programı açıklandı.31 Mart’ta başlayacak ve 15 gün sürecek festivalde beşi yeni, 20 bölüm yer alan festivalde dünya dünyanın gidişatına duyarlı bir program var.

Ekonomik  krizle mücadele edenkomşunun yaşadıkları “Yunanistan’da Neler Oluyor?” başlıklı bölümde  Alpler, L, Hammadde, Meteora ve Adaletsiz Dünya adlı  5 film mercek altına alınacak.

Bu bölümde  Giorgos  Lanthimos’un yönettiği “Alpler” filmi ile izleyiciyi yine şaşırtmayı başararak,  bir “çete”nin öyküsünü anlatıyor.

Efthimis Filippou’nun yazdığı  “L”  evsizlik ve işsizlik üzerine bir yapım.

Filippos Tsitos’un “Adaletsiz Dünya”sı bir kara mizah.  İstanbul doğumlu Antonis Kafetzopoulos, San Sebastian’da En İyi Erkek Oyuncu Ödülü kazandığı performansında artık hep adil olmak isteyen bir masa başı polis memurunun yaşadığı ikilemi ve aşkı incelikle canlandırıyor.

Christos Karakepelis’in “Hammadde”si krizden önce de Yunanistan’ın en alttakileri olan göçmenlerin ve yoksulların varoşlardaki hayatına dair bir belgesel. Yabancı düşmanlığı ve tüketim toplumu da esas temaları.

Spiros Stathoulopoulos’un yeni filmi  “Meteora” Berlin’de Altın Ayı için yarıştı. Karşılıklı iki tepenin üstüne kurulu manastırların havada asılı gibi duruşundan yola çıkarak “muallakta” anlamına gelen Meteora adının verildiği bölgede geçen film, bir keşiş ile bir rahibenin aşkını anlatıyor. Ancak onların manastır hayatı ve dün-yevi zevkler arasında muallakta kalması misali Yunanistan’ın da Avrupa Birliği ile kendi kendine yetip bağımsız olmak arasında muallakta kalmasının bir metaforunu yapıyor.

GRTRnews